تفاوت اینورتر صنعتی تک فاز و سه فاز

تفاوت اینورتر صنعتی تک فاز و سه فاز

در اینورتر صنعتی تک‌فاز و سه‌فاز، نوع تک‌فاز موتور برق‌هایی هستند که یک هدایت‌کننده و یک سیم خنثی دارند؛ ولی نوع سه‌فاز، سه هدایت کننده و یک سیم خنثی دارد. نوع جریان متناوب یا AC برقی است که مدام جهت جریان برق آن تغییر می‌کند. در حقیقت AC همان جریان برقی است که در خانه‌ها و مغازه‌ها استفاده می‌شود اما نوع سه‌فاز برای مشاغل صنعتی کاربرد دارد تا بتوانند بارهای بیشتری را تحمل کنند. در مطلب امروز قصد داریم قدری بیشتر در مورد تفاوت اینورتر صنعتی تک‌فاز و سه‌فاز صحبت کنیم. اگر به مطلب امروز علاقمند هستید با ما تا پایان مطلب همراه باشید.

تفاوت اینورتر تک فاز و سه فاز

اینورتر صنعتی چیست؟

اینورتر یا درایو، فرکانس و سطح ولتاژ تولیدی را به وسیله تقویت کننده‌ها به سطح ولتاژ و فرکانس مناسب تبدیل می‌کند و برق AC خروجی را با ولتاژ مورد نیاز کاربر هماهنگ می کند. در واقع به هر دستگاهی که برق DC را به AC تبدیل کند اینورتر می‌گویند. یکی از پارامترهای مهمی که در سرعت کار این دستگاه تاثیر دارد، فرکانس ولتاژ ورودی است و تغییر آن برای تنظیم سرعت توسط اینورتر انجام می‌شود. اینورتر صنعتی به دو دسته تک‌فاز و سه‌فاز تقسیم می‌شود. اینورتر تک‌فاز با برق تک‌فاز و اینورتر سه‌فاز با برق سه‌فاز کار می‌کند. اجزای اصلی اینورترها عبارتند از: قسمت یک‌سو کننده برق شهر، صافی خازنی و تغییر قدرت یا IGBT.

اینورتر تک فاز چیست؟

اینورتر تک فاز در مشاغل کوچک و خانه‌های جدید کاربرد دارد. برق تک فاز با این اینورتر منتقل می‌شود و برای این منظور دو سیم فعال و یک سیم خنثی در آن تعبیه شده است. برق شبکه یا سیستم PV خورشیدی فقط از سیم فعال می‌گذرد و سیم خنثی از تابلو برق به زمین وصل می‌شود. سیم خنثی در منزل یا مشاغل برای این منظور کاربرد دارند که اگر اشکال یا خطایی در مسیر بازگشت به تابلو برق پیش بیاید بتواند منبع جریان الکتریکی را برگرداند. با این کار فیوز قطع یا شکسته شده و و برق قطع می‌شود و جلوی برق گرفتگی را می‌گیرد.

اینورتر سه فاز چیست؟

این اینورتر چهار سیم دارد که سه سیم آن فعال و یک سیم آن خنثی است. سیم خنثی ان در تابلو برق زمین نصب می‌شود‌. از اینورتر سه‌فاز می‌توان در خانه‌ها و مشاغل بزرگ‌تر استفاده کرد. استفاده از این اینورتر می‌تواند امکانی فراهم کند که سیم‌کشی کوچک و ارزان با ولتاژهای پایین انجام شود.

اینورتر صنعتی تک فاز و سه فاز

چگونگی تشخیص اینورتر تک فاز و سه فاز

برای اینکه بتوانید تشخیص دهید اینورتر مورد استفاده شما تک‌فاز است یا سه‌فاز، باید تابلو برق را مورد بررسی قرار دهید و دقت کنید اگر کلید اصلی شما یک قطب است یعنی اینورتر شما تک‌فاز است و اگر مشاهده کردید کلید اصلی شما ۳ قطب دارد معنی آن این است که سه‌فاز است. روش دیگری که می‌توانید با کمک آن به تک‌فاز بودن یا سه‌فاز بودن اینورتر پی ببرید این است که از ارائه دهنده برق در مورد منبع تغذیه بپرسید. برای این منظور باید فتوکپی برق خود را داشته باشید. روش تشخیص دیگر که می‌تواند به شما کمک کند بررسی فیوز سرویس است به این ترتیب که خانه‌هایی که به فیوز تک‌فاز متصل هستند یک فیوز سرویس دارند اما در خانه‌ها یا مشاغلی که از منبع تغذیه سه‌فاز استفاده می‌شود سه فیوز سرویس دارند.

اینورتر صنعتی تک فاز

کدام اینورتر را انتخاب کنیم اینورتر تک فاز یا اینورتر سه فاز؟

شاید برای شما سوال باشد که برای خانه یا مشاغل شما کدام نوع اینورتر مناسب است؟ اگر دارایی شما تک‌فاز است و از اینورتر تک‌فاز استفاده می‌شود باید از اینورتری کمک بگیرید که تا ۵ کیلووات حجم داشته باشد برای این منظور می‌توانید از افراد متخصص در این زمینه و مشاوران انرژی کمک بگیرید و از راهنمایی‌های آنها بهره‌مند شوید‌

اگر دارایی شما سه‌فاز است می‌توانید از اینورترهای تک‌فاز و سه‌فاز کمک بگیرید. با این اوصاف اپراتورهای شبکه کمک می‌کنند که در فازها تعادل ایجاد شود. شما باید یکی از این دو روش را انتخاب کنید یا باید از سه اینورتر تک‌فاز استفاده کنید یا یک اینورتر سه‌فاز را انتخاب کنید که برای هر سه فاز کاربرد داشته باشد‌.

دیگر محصولات پارس درایو

مزایای اینورتر یک‌ فاز و اینورتر سه فاز

اینورترهای یک‌فاز و سه‌فاز برای موارد مختلفی کاربرد دارند. در صنعت برای راه‌اندازی الکتروموتورها از درایوها و اینورترها بهره می‌برند.‌ چند نمونه از مزایای اینورترها عبارتند از:

 • انرژی مصرف‌شده و هزینه برق کاهش می‌یابد.
 • جریان راه‌اندازی را کاهش داده و طول عمر موتور را افزایش می‌دهد.
 • امكان تغییر سرعت و حرکت موتور وجود دارد.
 • در مقابل بار اضافه محافظت می‌شود.
 • امكان كار كردن موتور در زمان‌هایی كه ولتاژ ورودی متغیر است.
 • امكان كنترل کردن از راه دور سرعت و گشتاور وجود دارد.
 • سرعت بیشتری از سرعت نامی موتور به وجود می‌آورد.
 • برای حركت کردن قابل برنامه‌ریزی است.
 • امکان راه‌اندازی و توقف‌های پیوسته وجود دارد.
 • از امکانات نرم‌افزاری برای مدیریت عملکرد کنترل دور استفاده می‌شود.
 • در صورتی که از درایو برای راه‌اندازی استفاده شود، عمر مفید آن بالا می‌رود.
 • امکان راه‌اندازی بسیار ساده تر موتور وجود دارد.
 • جریان راه‌اندازی نسبت به راه اندازی از طریق مدارات رله کنتاکتوری کاهش پیدا می‌کند.
 • تنش‌های الکتریکی و تنش‌های مکانیکی کاهش می‌یابد همچنین سبب کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری می‌شود.
سخن پایانی

امروزه در موارد مختلفی چه در صنایع کوچک و چه صنایع بزرگ از اینورتر استفاده می‌شود. از نوع تک‌فاز برای صنایع کوچک که برق کمتری مصرف می‌شود و نوع سه‌فاز برای صنایع بزرگ‌تر که به حمل بار سنگین‌تری نیاز دارد استفاده می‌شود. شما می‌توانید برای خرید آن با کارشناسان ما تماس بگیرید یا به وب‌سایت ما مراجعه کنید و هر گونه سوال یا ابهامی دارید از کارشناسان ما بپرسید؛ همچنین می‌توانید از قیمت روز این اینورترها مطلع شوید.

همچنین بخوانید:

اینورتر صنعتی سه فاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید