جرثقیل سقفی

انواع جرثقیل سقفی بکسلی، زنجیری، تک پل، دو پل، آویز و بالابر سقفی دروازه ای
قیمت جرثقیل سقفی زنجیری پارس درایو

جرثقیل سقفی (overhead crane) چیست؟

جرثقیل سقفی ، بالابر سقفی یا Overhead crane برای جابجایی بار در انبارها و سالن‌های صنعتی کاربرد دارد. این جرثقیل معمولاً دارای دو ریل موازی است که به صورت افقی در طول سالن نصب شده و جرثقیل در شش جهت بر روی آن حرکت می‌کند. جرثقیل وسیله ای است که در انواع گوناگون و قابلیت های مختلف جهت جابجایی اجسام و اشیاء سنگین مورد استفاده قرار می گیرد. جرثقیل متشکل از یک تیر، یک قلاب و یک کابل متصل به آن می باشد که برای بلند کردن اجسام و بار ها مورد استفاده قرار می گیرد.جرثقیل سقفی نوعی جرثقیل می باشد که مورد استفاده در داخل سالن ها و سیلو های سرپوشیده قرار می گیرد که بعنوان مناسب ترین و بهترین وسیله در این زمینه ها می باشد.

جرثقیل سقفی ایرانی

جرثقیل سقفی وسیله ای است که به منظور جابجایی اجسام سنگین ساخته شده و اولین بار در مصر باستان جهت جابجایی تخته سنگ های عظیم جثه برای ساخت اهرام ثلاثه مصر از آن استفاده شد. در آن زمان جرثقیل ها متشكل از طناب، قرقره و قلاب بودند و  به صورت ساده یا مرکب همراه با نیروی دست انسان و یا با استفاده از حیوانات، اجسام سنگین را به حركت در می آوردند. جرثقیل ها در قدیم بیشتر برای ساخت بنا و ساختمانها و همچنین در حفر چاه ها و بیرون کشیدن آب از آنها استفاده می شد.

با پیشرفت علم و به وجود آمدن صنایع مختلف، کاربرد جرثقیل ها روز به روز بیشتر شده و شکل و نوع آنها نیز بیشتر شد. در عصر بخار جرثقیل ها توسط توربین بخار به حرکت در می آمد و نیروی حرکتی جرثقیل ها از بخار آب قدرت می گرفت اما بعد از اختراع برق و موتورهای الكتریكی نیروی حرکتی جرثقیل ها توسط موتورهای الكتریكی بصورت مستقیم و یا غیر مستقیم به کمک پمپ های هیدرولیکی انجام می شود. اولین جرثقیل سقفی ایرانی توسط یك شركت انگلیسی به منظور حفاری چاه نفت در شهر مسجد سلیمان در جنوب كشور وارد ایران شد. این جرثقیل قادر بود 20 تن بار را بصورت عمودی و با چرخش 90 درجه جا به جا نماید. این جرثقیل توسط موتور احتراقی بنزینی كار می كرد و نیروی ایجاد شده توسط یک گیربکس به قرقره کابل فلزی و در نهایت یک قلاب جرثقیل انتقال داده میشد.

قدیمی ترین جرثقیل سقفی ایران

این جرثقیل هم اکنون در موزه نفت شهر مسجد سلیمان در معرض دید بازدید کنندگان مقرار دارد. جرثقیل ها با تكامل و رشد صنعت در جهان به تدریج پیشرفت كرده و هم اكنون به عنوان بازوهای توانمند صنعت در کلیه صنایع توسط گیربکس صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. انواع جرثقیل از نظر تقسیمات به دو دسته جرثقیل های موبایل و جرثقیل های کارگاهی و صنعتی تقسیم می شوند. جرثقیل های موبایل همان طور كه از نامشان مشخص است دارای خودران هایی هستند كه این قابلیت را به آنها می دهد كه امکان انتقال به هر مکان و موقعیتی را داشته باشد و بسته به تناژ تعریف شد آنها جابجایی اجسام را انجام دهند.

ريالیمت جرثقیل سقفی تسمه کابل سیمی پارس درایو

انواع طراحی جرثقیل سقفی

دسته بندی های مختلفی برای جرثقیل سقفی وجود دارد که بر حسب شکل و مکانیزم، نیروی بالابرنده (دستی، برقی و پنوماتیکی)، نوع کارکرد (تک کاره و چند کاره) وجود دارد. جرثقیل های سقفی از نظر نوع مکانیزم به دو نوع زنجیری و سیم بکسلی تقسیم میشوند که هر یک مزایا و معایبی دارند و برای صنایع مختلفی با محدوده بار متفاوتی تعریف میشوند. از نظر نیروی مصرفی جرثقیل های سقفی به سه دسته برقی، پنوماتیک و دستی تقسیم میشوند که مورد دستی و برقی آنها کاربرد گسترده تری دارد. جرثقیل های سقفی برقی میتوانند بدون گیربکس و تک کاره و یا دارای گیربکس و چند کاره باشند. شرکت توسعه صنعت پارس ماشین ( پارس درایو ) نمایندگی رسمی واردات و پخش انواع جرثقیل های سقفی با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت در ایران است.

جهت کسب اطلاع از جدیدترین لیست قیمت ها و مشاوره رایگان قبل از خرید می توانید با متخصصان ما تماس بگیرید

جرثقیل سقفی بکسلی

جرثقیل سقفی بکسلی سیمی کابلی قیمت جرثقیل پارس درایو

مشخصات و اجزای جرثقیل سقفی

راهبر طولی

راهبر طولی یا کلگی جرثقیل سقفی مطابق با ظرفیت و دهانه جرثقیل به صورت تک پل و جفت پل ساخته می شوند. اجزای اصلی تشکیل دهنده یک راهبر طولی عبارت اند از:

 • قوطی مستطیلی که از ناودانی یا پروفیل و یا ورق جوشکاری شده ساخته می شود.
 • چرخها با قطر ۱۶۰ تا ۵۰۰ میلیمتر از جنس چدن آلیاژی با گرافیت کروی با با نام صنعتی GGG70 با مقاومت به سایش بالا و حرکت مناسب و صدای پایین
 • پیچ های با مقاومت بالا جهت اتصال راهبر به پل
 • موتور گیربکس های حرکت طولی
 • ضربه گیر ها با قابلیت الاستیسیته بالا برای مهار ضربه که در انتهای راهبرهای طولی بسته می شود. طول راهبر ها بستگی به ظرفیت، ارتفاع، دهانه، سرعت حرکت طولی و تک پل یا جفت پل بودن جرثقیل سقفی دارد
اجزای قطعات جرثقیل سقفی پارس درایو

کاتالوگ جرثقیل سقفی بکسلی

از این قسمت می توانید کاتالوگ جرثقیل سقفی بکسلی (wirehoist overhead crane) را دانلود و مشاهده نمایید

قیمت انواع جرثقیل سقفی تک پل دو پل پارس درایو

کالسکه حرکت عرضی

در جرثقیل سقفی جفت پل جهت حرکت عرضی وینچ بالابر بر روی آن سوار می شود و معمولا نیروی محرکه آن توسط یک یا دو عدد موتور گیربکس تامین می گردد. ابعاد و توان کالسکه به ظرفیت و ارتفاع وینچ بالابر بستگی دارد.

وینچ جرثقیل سقفی

وینچ جرثقیل یا همان بالابرها به دو خانواده بکسلی و زنجیری تقسیم می گردد. در ظرفیتهای پایین مخصوصا کمتر از ۲ تن ، جرثقیل زنجیری به دلیل حجم و وزن کم کاربرد زیادی دارد و در جرثقیل هایی با ظرفیت بالا وینچ های بکسلی کاربرد بیشتری دارد.

قلاب جرثقیل

یکی از مهم ترین قطعات جرثقیل سقفی قلاب می باشد در واقع قلاب جرثقیل وظیفه بلند کردن اجسام سنگین که توسط انسانی امکان پذیر نیست را برعهده دارد قلاب تاثیر بسزایی بر افزایش بهره وری و به حداکثر رساندن استفاده از جرثقیل همچنین سرعت بخشیدن به عملیات ساخت و ساز را دارد.

جهت کسب اطلاع از جدیدترین لیست قیمت ها و مشاوره رایگان قبل از خرید می توانید با متخصصان ما تماس بگیرید

جرثقیل سقفی زنجیری

ريالیمت جرثقیل زنجیری سقفی پارس درایو

جرثقیل سقفی تک پل

در سالن های با دهانه کمتر از ۲۵ متر و به منظور جابجایی بارهایی با ظرفیت پایین تر از ۲۰ تن استفاده از جرثقیل‌ سقفی تک پل (Single Girder overhead Crane) توصیه میگردد. این نوع جرثقیلها میتواند خواسته‌های شما را با بالاترین کیفیت تامین کند، همچنین میتوان با ساخت سازه مطابق استاندارد و با وزن مرده کم هزینه‌های اضافی را کاهش داد. این امر باعث می‌شود فشار وارد بر ریل‌های سالن کمتر شود و هزینه کمتری جهت طراحی ساختمان سوله در نظر گرفته شود و از لحاظ ابعاد هندسی و پارامترهای مهندسی بهترین طراحی را شامل می‌شود، در نتیجه با حرکت‌های ویژه‌ای که این نوع جرثقیل خواهد داشت، تمامی نقطه نظرات شما را برآورده می‌کند. از جمله معایب جرثقیل سقفی تک پل میتوان به عدم امکان نصب راهروی تعمیرات عرضی و اشغال فضای بیشتر در بالای سوله و در نتیجه کاهش ارتفاع مفید بالابری اشاره کرد. 

جرثقیل سقفی تک پل قیمت اجزا پارس درایو

جرثقیل سقفی دو پل

استفاده از جرثقیل‌ سقفی جفت پل (Double Girder overhead crane Crane) بهترین روش جهت جابجایی مواد در سالن‌هایی است که در آنها دهانه و ظرفیت بیشتری مورد نیاز می‌باشد و با این نوع جرثقیل‌ها از ارتفاع بیشتری می‌توانید استفاده کنید. معمولاً در سالن هایی که دارای دهانه بالاتر از ۲۵ متر می باشند و برای بارهایی که طول و عرض زیادی داشته و در حین جابجایی عرضی و طولی با ایجاد نیروی معکوس در شتاب گیری ها و ترمزها، مشکل ساز می باشند از سازه جرثقیل سقفی دو پل استفاده می شود. همچنین از مزیت این نوع جرثقیل‌ سقفی می توان به این اشاره کرد که در این نوع از جرثقیل های سقفی میتوان در امتداد پل جرثقیل اقدام به نصب راهروی تعمیراتی به همراه هندریل نمود.

این کار علاوه بر سهولت در دسترسی و امکان تعمیر قطعات اجزای مختلف از جمله بالابر، کالسکه، موتورهای کلگی و تابلوی برق، امکان مناسبی برای تعمیر و تعویض لامپ‌های سالن، تأسیسات گرمایشی سالن و خطوط برق رسان را نیز فراهم می‌کند. همچنین با طراحی خاص در نحوه قرارگیری بالابر بر روی کالسکه میتوان به ماکزیمم ارتفاع بالابری در جرثقیل سقفی دسترسی پیدا کرد. براي پوشش دادن تمام نقاط مجموعه كاري (سالن توليد، سوله و يا قسمتي از فضاي بيرون كه كار در آن انجام مي‌شود) نياز به سه حركت مجزا در جهت x,y,z داريم. براي اين منظور يک جرثقيل در حالت عادي مي‌بايست قابليت انجام حداقل سه حركت را داشته باشد. در راستاي x (طول سالن)، حركت به وسيله پل انجام مي‌شود. در راستاي y (عرض سالن)، حركت توسط كالسكه انجام مي‌شود و در راستاي z (ارتفاع) حركت توسط بالابر انجام مي‌شود.

حتما بخوانید : پمپ وکیوم یا ساید چنل چیست؟

قیمت جرثقیل دو پل جفت پل پارس درایو سیمی بکسلی

کاتالوگ جرثقیل سقفی زنجیری

از این قسمت می توانید کاتالوگ جرثقیل سقفی زنجیری (chainhoist overhead crane) را دانلود و مشاهده نمایید

جرثقیل سقفی دروازه ای

جرثقیل دروازه ای که بیشتر در فضا های باز نصب می شوند و در مکان های چون کارخانجات سنگ بُری و این دسته مکان ها مورد استفاده قرار می گیرند که اجزای تشکیل دهنده آن از یک تیرک افقی مشبک یا غیر مشبک و همچنین 4 یا 2 پایه و دستگاه های جانبی چون قرقره و کابل و .. تشکیل می شوند. جهات حرکت در جرثقیل ها طولی و عرضی و عمودی بوده که در دو نوع تک پل و دو پل بوده و مقدار تناژ جابجایی مواد در این جرثقیل تا 30 تن ظرفیت و با دهانه های تا 70 متر طول ساخته می شوند.

قیمت جرثقیل دروازه ای پارس درایو سیمی بکسلی تسمه ای

جرثقیل سقفی نیم دروازه ای

نوع دیگری از جرثقیل های سقفی بوده که از نظر عملکرد مشابه جرثقیل دروازه ای بوده با این تفاوت که شعاع کاری در این سازه بیشتر بوده و همچنین توانایی و قدرت حمل در جرثقیل نیم دروازه ای کمتر می باشد. از قابلیت های شاخص جرثقیل نیم دروازه ای به زاویه گردش تیرک اشاره کرد که با زاویه 180 درجه و در نمونه های تا 360 درجه بوده و قرقره در این سازه هم بصورت برقی و هم بصورت دستی کار می کند و تیره های طره در آن تا 10 متر طول نیز طراحی شده اند.

قیمت جرثقیل نیم دروازه ای بکسلی سیمی کابلی پارس درایو

جهت کسب اطلاع از جدیدترین لیست قیمت ها و مشاوره رایگان قبل از خرید می توانید با متخصصان ما تماس بگیرید

جرثقیل دروازه ای بازویی

این نوع از جرثقیل های سقفی که بیشتر در محیط های سالن ها، انبار ها و خطوط ساخت ماشین آلات استفاده می شوند از قابلیت های چون چرخش تا 180 درجه به صورت دستی و همچنین طول بازوی 6 متری برخوردار می باشند . جرثقیل دروازه ای بازویی ظرفیتی تا 5 تن را داشته و برای مکان هایی که از نظر اجرای فونداسیون مشکلی نداشته می توان تا تناژ 10 تن را نیز طراحی کرد.

جرثقیل سقفی بازویی قیمت پارس درایو

جرثقیل دیواری

نوع دیگر از جرثقیل سقفی که بسیار پرکاربرد بوده و در مکان های بسته مانند مونتاژ ماشین آلات و … به کار گرفته می شود، جرثقیل دیواری می باشد که دارای ظرفیتی تا 5 تن، قابلیت نصب بالابر های زنجیری و سیم بکسلی را داشته و طول بازوی آن ها تا 10 متر نیز افزایش می یابد. همچنین این نوع از جرثقیل ها سرعت حرکت مختلف داشته، دارای شش حرکت برقی هستند و برای تمامی ارتفاع ها قابل نصب بوده می باشند.

جرثقیل دیواری سقفی خوب پارس درایو

فیلم آموزشی نحوه نصب جرثقیل سقفی در کارگاه

اطلاعات جرثقیل سقفی | موارد ایمنی لازم در هنگام استفاده

جرثقیل سقفی کوچک یا خانگی

این نوع از جرثقیل نسبت به سایر مدل ها بسیار کوچک بوده و معمولا در کارگاه ها ، صنایع کوچک و مصارف خانگی کاربرد زیادی دارد. جرثقیل های صنعتی معمولا به علت کاربرد بیشتر به صورت سه فاز هستند و با الکتروموتور سه فاز راه اندازی می شوند. اما در مدل های کوچک یا خانگی معمولا به شکل تک فاز ارائه شده ، با الکتروموتور تک فاز راه اندازی شده و به راحتی در سقف نصب می شود. از این جرثقیل ها برای جا به جایی عمودی اجسام استفاده می شود. از مزایایی این نوع جرثقیل این است که می توانید از آن در مکان های کوچک که امکان نصب جرثقیل وجود ندارد استفاده شود. جرثقیل سقفی کوچک در دو مدل برقی و دستی وجود دارد که هر کدام کاربرد های خاص خود را دارد. لازم به ذکر است که بدانید از این جرثقیل ها بهتر است در مصارف صنعتی استفاده نکنید.

ویژگی های جرثقیل سقفی کوچک

 • دارای استاندارد های اروپایی
 • حجم کم و ابعاد کوچک
 • دارای ضریب اطمینان بالا
 • سبک و قابل حمل : حجم و وزن کم محصول، قابلیت حمل آسان محصول را برای کاربر فراهم کرده که از ویژگی های منحصر به فرد این محصول می باشد.
 • کارایی بالا: این محصول در عین حال که در سایزی کوچک طراحی شده است، کاربرد بسیار بالایی دارد، خروجی این چرخه کارایی بالای این محصول را نشان می دهد.

قیمت جرثقیل سقفی

عوامل مختلفی تعیین کننده قیمت جرثقیل سقفی می باشند که در ادامه به آن ها می پردازیم.

ظرفیت جرثقیل سقفی

برای انتخاب یک جرثقیل سقفی مناسب ابتدا باید بدانیم که جرثقیل سقفی چه وزنی را نیاز است بلند کند؟ هنگامی که مقدار وزن مورد نظر را داشته باشیم، میتوان ظرفیت مناسب جرثقیل سقفی را انتخاب کرد. معمولا برای اطمینان بیشتر، بالابر را با تناژ بالاتر از مقدار نیاز تهیه می کنند. این کار برای ضریب ایمنی بالاتر و کاهش فرسایش جرثقیل در طول زمان انجام می شود.

میزان بلند کردن جرثقیل سقفی

برای این بخش باید دو مورد مهم را بررسی کنیم.

 • در مرحله اول اینکه بار در چه ارتفاعی از دستگاه جرثقیل سقفی قرار دارد؟
 • دوم اینکه در چه ارتفاعی نسبت به جرثقیل قرار میگیرد؟

 به صورت کلی طول زنجیری که با بالابر خریداری میکنید، بسیار مهم است. زیرا در صورت کوتاه بودن زنجیر، امکان اضافه کردن زنجیر به آن وجود ندارد و باید زنجیر به صورت کامل تعویض شود که هزینه سنگینی را در بر خواهد داشت. ولی اگر در ابتدای خرید زنجیر کافی تهیه کنید، هزینه قابل توجه ای را متحمل نخواهید شد. بهتر است در هنگام خرید بین ۵۰ سانت الی ۱ متر زنجیر اضافه تر تهیه کنید.

سرعت جرثقیل سقفی

سرعت بالابردن یا (lifting speed) از معیارهایی است که از معمولا خریداران به آن خیلی دقت نمیکنند اما بسیار حیاتی و ضروری است. برای انتخاب سرعت بالا بردن جرثقیل سقفی میتوانید که از کارشناسان پارس درایو مشاوره بگیرید. سرعت های معمول از ۲ فوت بر دقیقه تا ۱۶ فوت بر دقیقه هستند که سرعت های بالاتر تا ۱۰۰ فوت بر دقیقه نیز تولید شده است. سرعت بالا بردن بار به عوامل متعددی بستگی دارد. عامل اصلی آن ایمنی است. برخی دیگر از عواملی که بایستی برای تعیین سرعت مورد نیاز بالابر بررسی شوند نحوه برداشت بار، شکنندگی، شوک پذیری بار و شرایط محیطی است.

برق ورودی جرثقیل سقفی

 برق ورودی نیز پارامتر بسیار مهمی در تهیه جرثقیل سقفی و تعیین قیمت آن است. حتما نوع و مقدار ولتاژ ورودی جرثقیل را باید قبل از خرید تعیین کنید. در صورت استفاده از جرثقیل با ولتاژ غیر مناسب، احتمال سوختن موتور الکتریکی جرثقیل وجود دارد.

نوع آویز جرثقیل

آویز محل اتصال جرثقیل سقفی به پل حمال بار یا ترولی است. به صورت کل دو نوع آویز برای جرثقیل های سقفی در نظر گرفته میشود. نوعی از آویز ها دارای شفت (shaft) هستند و نوعی دیگر از طریق هوک (hook) به محل تعبیه شده متصل میشوند. اتصال از طریق هوک هم به دو صورت هوک ثابت و هوک با قابلیت چرخش است. برای محلهایی که نیاز به اتصال با هوک است و چرخاندن بار نیاز نیست، بهتر است که از نوع هوک ثابت استفاده شود.

جهت کسب اطلاع از جدیدترین لیست قیمت ها و مشاوره رایگان قبل از خرید می توانید با متخصصان ما تماس بگیرید

شرکت های طرف قرارداد