ساید چنل

پمپ وکیوم ، ساید چنل یا کمپرسور هوا چیست؟

وکیوم پمپ هوا ساز ساید چنل پارس درایو

پمپ وکیوم

ساید چنل یا بلوئر حلقه ای، که به آن کمپرسور ساید چنل نیز گفته می شود، به عنوان یک کمپرسور هوا یا پمپ وکیوم تک محور شناخته می شود. که می توان از آن به صورت یک دمنده با فشار کم استفاده نمود. ساید چنل در سایز ها مختلف موجود  می باشد. که بسته به عملکرد و موارد نیاز کاربران تولید و عرضه می شود. از ساید چنل می توان به عنوان پمپ هوای فشرده (کمپرسور ) و پمپ وکیوم جهت مکش (وکیوم) مورد استفاده قرار داد.

ساید چنل چیست؟

بلوئر ها یا دمنده های هوا یکی از عوامل اصلی در فرآیند تصفیه فاضلاب های بهداشتی و صنعتی به روش هوا دهی عمقی به کمک باکتریهای هوازی هستند. رشد و تکثیر این میکرو ارگانیسم ها و اکسیداسیون مواد آلی فاضلاب توسط آنها به حضور و مقدار اکسیژن محلول در لجن فعال بستگی دارد. جهت تامین هوای مورد نیاز مخازن هوادهی در سیستم های تصفیه آب و فاضلاب به روش هوا دهی عمقی و یا بک واش (Back Wash) صافی های شنی و یا فیلترهای کربن اکتیو (کربن اکتیو) از دستگاه های هواده استفاده می شود که متداولترین آنها بلوئر(Blower) می باشد.ساید چنل بلوئر که به نامهای ورتکس پمپ، regenerative بلوئر، بلوئر توربینی، ring blower رینگ بلوئر و ring compressor نیز نامیده می شود، دستگاهی است که جهت انتقال هوا یا گاز بدون روش جابجایی مثبت استفاده می شود. ساید چنل ها هم در حالت بلوئر (دمنده) و هم مکنده (وکیوم) به راحتی قابل استفاده می باشند. دستگاههای جابجایی مثبت مانند بلوئرهای روتس که در انواع دو لوب یا سه لوب شناخته می شوند، با به دام انداختن بخشی از هوا و هدایت آن به جهت مورد نظر هم آن را منتقل می کنند و هم فشار آن را تغییر می دهند در حالیکه در دستگاه غیر جابجایی مثبت یا توربو دینامیک هوا به صورت جدا منتقل نمی شود و حالت پیوسته خود را دارد.

بلوئر ساید چنل GreenCO دستگاهی است با قابلیت دمش و مکش، که به میزان معین و محدودی قابلیت دمش و مکش هوا را دارد. این دستگاه دارای دو مشخصه مهم شامل ماکزیمم فشار خروجی بر حسب میلی بار mbar و میزان هوا دهی یا دبی ماکزیمم که بر حسب مترمکعب بر ساعت یا cfm تعیین می شود بر اساس شکل، نوع، کاربرد می توان بر اساس نیاز مشخصه مورد نیاز را انتخاب نمود. ارتباط بین دبی و فشار خروجی ساید چنل بر اساس منحنی یا (curve) آن مشخص می شود. که با انتخاب یکی از مشخصه های فشار یا دبی مشخصه دیگر تعیین می شود که با تعیین این مقادیر نقطه کار ساید چنل مشخص می شود. ازدیگر مشخصات ساید چنل می توان به توان الکترو موتور و میزان خلا تولید شده توسط ساید چنل اشاره نمود. بلوئر ساید چنل از یک طرف هوا را دریافت کرده و از طرف دیگر با سرعت بالا به بیرون می راند.

قیمت پمپ وکیوم هوا ساز ساید چنل

شرکت توسعه صنعت پارس ماشین ( پارس درایو ) نمایندگی رسمی واردات و پخش انواع دستگاه های ساید چنل GreenCO با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت در ایران است.

جهت کسب اطلاع از جدیدترین لیست قیمت ها و مشاوره قبل از خرید می توانید با متخصصان ما تماس بگیرید

انواع بلوئر ها:

بلوئرها را می توان بر اساس ساختار و نوع عملکرد آن به چند بخش تقسیم می کرد:

بلوئر تک مرحله ساید چنل:

این نوع از بلوئر ها بر اساس شکل پروانه و متغیر بودن فواصل بین تیغه ها با ایجاد توربولانس باعث مکش هوا یا گاز از قسمت ورودی و از دریچه خروجی عمل دمندگی را انجام می دهند ، این نوع بلوئر ها محدودیت هایی برای میزان فشار خروجی دارند ولی در صنایع با هوا دهی کم عمق و کم فشار و همینطور سیستم های بادی مصرف فراوان دارند.

فن های دمنده و مکنده:

فن های دمنده و مکنده قادرند دبی هوای بسیار بالای تولید کنند ولی میزان فشار تولید فن خیلی کمتر از ساید چنل ها می باشد معمولا مصرف آن برای سیستمهای تهویه مطبوع و تصفیه هوا می باشد.

قیمت خرید وکیوم هوا ساز پارس درایو
خرید هواساز وکیوم ساید چنل

اسکروبلوئر :

یک ماشین دو محوره بوده که با چرخش دو پیچ در داخل هم ایجاد مکش و دهش هوا می کند بیشترین مصرف این دسته از بلوئرها برای هوای فشرده با فشار خیلی بالا میباشد .

روتس بلوئر:

بلوئر روتس ماشینی دو محوره بوده که از یک پوسته و دو موتور دولوپ یا سه لوپ تشکیل شده است که با چرخش روتورها در داخل هم از یک طرف و ایجاد خلاء از طرف دیگر هوادهی می نماید این دسته از بلوئرها بر خلاف سایر بلوئرها دارای حجم هوادهی بسیار گسترده و فشار حداکثر تا 1.5 بار می باشد که بیشترین مصرف را در صنایع تصفیه آب و فاضلاب و پرورش ماهی و میگو، اسید سازی ها ، صنایع فولاد سازی، انتقال مواد و سیستم های خلاء را دارند.

کاتالوگ ساید چنل

از این قسمت می توانید کاتالوگ سیلندر ماردون (ساید چنل) را دانلود و مشاهده نمایید

انواع پمپ وکیوم یا ساید چنل

قیمت خرید ساید چنل سری ms

ساید چنل سری MS

این بلوئر دارای یک پروانه است و یک طبقه می باشد. با موتور از 0.2 کیلووات تا 18.5 کیلووات عرضه می گردد و هوا با فشار حداکثر 500 میلی بار تامین می نماید.
 

پمپ ساید چنل سری md

ساید چنل سری MD

این بلوئر دارای یک پروانه است که پروانه دو قسمت شده است و هر قسمت مانند یک طبقه عمل می نماید لذا بلوئر دو طبقه می باشد و با موتور تا 15 کیلووات عرضه می گردد و هوا با فشار حداکثر 750 میلی بار تامین می نماید.

قیمت ساید چنل سری ts

ساید چنل سری TS

TS بلوئر دارای دو پروانه و بدنه می باشد که به موازات هم کار می کنند لذا بلوئر یک طبقه است و دارای دبی بیشتری می باشد و با موتور تا 22 کیلووات عرضه می گردد و حداکثر 400 میلی بار فشار تامین می نماید.

ساید چنل سری td

ساید چنل سری TD

TD بلوئر دارای دو پروانه و بدنه بوده که به صورت سری مونتاژ شده است لذا دو طبقه است و با موتور تا 18.5 کیلووات عرضه می گردد و فشار حداکثر 750 میلی بار ایجاد می نماید.

جهت کسب اطلاع از جدیدترین لیست قیمت ها و مشاوره قبل از خرید می توانید با متخصصان ما تماس بگیرید

پمپ ساید چنل گرین کو | مشخصات فنی بلوئر هوا

ساختار و ساختمان ساید چنل (بلوئر فن) GreenCO بسیار ساده می باشد که آن را می توان به پنج بخش تقسیم کرد: 1) لوله ورودی سایدچنل که هوا یا گاز از این مجرا وارد دستگاه می شود و می توان روی آن از فیلتر هوا جهت جلوگیری از ورود ذرات ریز به هوسینگ استفاده نمود. 2) لوله خروجی ساید چنل که هوا یا گاز خروجی از هوسینگ از آن خارج می شود. 3) هوسینگ یا پوسته ساید چنل که با فاصله کمی پروانه داخل آن می چرخد. 4) پروانه ساید چنل از جنس آلومینیوم است و دارای پره های محیطی اطراف آن می باشد. 5) الکترو موتور که وظیفه ایجاد نیروی محرکه و انتقال نیرو به پروانه را دارد و پروانه به شفت آن متصل می شود و با توجه به دور موتور که 1400 یا 3000 دور می باشد پروانه می چرخد، بطور معمول توان الکتروموتور ساید چنل ها از 500 وات تا 30 کیلووات می باشد. انتقال قدرت در ساید چنل بطور کوپل مستقیم می باشد و در بعضی موارد از سیستم فولی تسمه استفاده می گردد. البته قطعات دیگری نیز در دستگاه ساید چنل مانند برینگها و هوابند هم وجود دارد.

فیلم آموزشی طرز کار ساید چنل یا پمپ وکیوم

جهت کسب اطلاع از جدیدترین لیست قیمت ها و مشاوره قبل از خرید می توانید با متخصصان ما تماس بگیرید

کاربرد های پمپ وکیوم یا ساید چنل

استفاده از ساید چنل ها به عنوان دمنده و مکنده:

بلوئر ساید چنل یا ساید چنل دمنده برای تمامی کاربردهایی که نیازمند فشاری بالاتر از خروجی فن عادی هستند قابل استفاده می‌باشند. از سوی دیگر ساید چنل مکنده در تمامی مصارفی که نیازمند فشار خلاء به میزان محدوده‌ای بیشتر از فشار وکیوم ایجاد شده توسط فن های مکنده و کمتر از فشار های ایجاد شده توسط پمپ وکیوم هستند کاربرد دارد. مکانیزم عملکرد ساید چنل یا دستگاه بلوئر به شکلی می‌باشد که بخش درحال چرخش (پروانه ساید چنل) با بدنه دستگاه در ارتباط نمی باشد و به همین علت و عدم اصطکاک تماسی نیازی به روغن کاری داخلی نیز نمی ‌باشد. در ساید چنل ها تنها گاز یا هوا در سیستم حرکت می‌کند و لذا آلودگی خارجی ناشی از روغن وجود ندارد. از مزایای عمده دستگاه بلوئر ساید چنل میتوان به  نصب وراه اندازی و استفاده آسان، سطح نویز کم، عدم لرزش دستگاه به دلیل استحکام دینامیکی در ساختار ساید چنل، حداقل هزینه تعمیر ونگهداری، عمر کاری طولانی، مصرف پایین انرژی در آنها در مقایسه با سایر دستگا‌های هوا دهی اشاره نمود.

استفاده از ساید چنل در شست و شوی حبوبات

دستگاه شستشوی میوه ریز و حبوبات تازه

وکیوم هوا ساز ساید چنل کاربرد 2

جابجایی قطعه کارهای سبک

وکیوم هوا ساز ساید چنل کاربرد 3

انتقال و جابجایی پودرها و گرانول ها

وکیوم هوا ساز ساید چنل کاربرد 4

مکش مواد و پودر ها

وکیوم هوا ساز ساید چنل کاربرد 5

مکش و جمع آوری غبارها و اضافات صنعتی

وکیوم هوا ساز ساید چنل کاربرد 6

جدا سازی الیاف کاغذ از برد ها مخصوص تولید کاغذ

وکیوم هوا ساز ساید چنل کاربرد 7

حباب گیری و جدا سازی گاز از مایع در سیستم های تصفیه

وکیوم هوا ساز ساید چنل کاربرد 8

ماشین بطری پرکنی

وکیوم هوا ساز ساید چنل کاربرد 9

جابجای و انتقال کاغذ چاپ شده در ماشین های چاپ پیوسته

وکیوم هوا ساز ساید چنل کاربرد 10

مخزن تلخیص

وکیوم هوا ساز ساید چنل کاربرد 11

خشک کردن اتومبیل در کارواش

وکیوم هوا ساز ساید چنل کاربرد 12

خشک کردن بطری ها بعد شستشو

وکیوم هوا ساز ساید چنل کاربرد 13

حوضچه تخمیر

وکیوم هوا ساز ساید چنل کاربرد 14

فرآیند اکسیژن دهی در فرآیندهای کشت باکتری

وکیوم هوا ساز ساید چنل کاربرد 15

دستگاه شستشوی میوه و محصولات کشاورزی

جهت کسب اطلاع از جدیدترین لیست قیمت ها و مشاوره قبل از خرید می توانید با متخصصان ما تماس بگیرید

مشخصات فنی بلوئر هوا

در هنگام انتخاب ساید چنل باید به چه نکاتی توجه کرد؟

حجم هوادهی (دبی) ساید چنل :

میزان هوادهی یا دبی بلوئر هوا یا ساید چنل که با توجه به ابعاد پروانه، تعداد پروانه (تک پروانه یا دو پروانه) و توان الکتروموتور مشخص میگردد. هوادهی ساید چنل بر حسب متر مکعب بر ساعت (m3/h) یا فوت مکعب در دقیقه (cfm) بیان می شود. در واقع ارتباط بین میزان فشار و حجم هوا دهی بر اساس نمودار های شرکت تولید کننده ساید چنل مشخص می شود که می توان با مشخص کردن یکی از این دو مشخصه مقادیر دیگر را بدست آورد.

میزان فشار بلوئر ساید چنل :

ماکزیمم فشاری که برای یک بلوئر ساید چنل می توان در نظر گرفت در حدود یک میلی بار (mbar) می باشد که با توجه به نوع کاربردی که بلوئر ساید چنل دارد می توان میزان فشار مورد نظر را با توجه به نمودار ههای مربوطه انتخاب کرد که در این حالت، ساید چنل می تواند از نوع تک پروانه یا دو پروانه باشد.

بطور ساده می توان گفت زمانی که مد نظر ما ساید چنل با میزان فشار بالا باشد به همان نصب حجم هوا دهی کاهش می یابد و بلعکس می توان ساید چنل با حجم هوادهی بالاتری انتخاب کرد که میزان فشار تولیدی کمتری داشته باشد.

لوازم و متعلقات پمپ وکیوم | ساید چنل

  • شیر اطمینان
  • اتصالات و تبدیل های لوله کشی و..
  • مبدل خروجی
  • فیلتر هوای ورودی و خروجی
  • گیج فشار
  • شیر یک طرفه

قیمت پمپ وکیوم ساید چنل

با توجه به نوع پمپ مورد نظر و اینکه تک مرحله ایست یا دو مرحله ای و نیز با توجه به نرخ مکش و برند پمپ ها، قیمت های متفاوتی برای این پمپ وجود دارد. لازم به ذکر است که همیشه قیمت بالای پمپ وکیوم یا ساید چنل، نشان از کارایی آن نداشته و لازم است که با توجه به نوع استفاده و نیاز خود، درصدد خرید آن بر بیاییم.
با توجه به تنوعی که در قیمت های بلوئرها یا پمپ های وکیوم مختلف وجود دارد، بهتر است کاربرد این پمپ ها را در نظر گرفته و با یک انتخاب آگاهانه اقدام به خرید نماییم. لازم به ذکر است که قیمت پمپ وکیوم دو مرحله ای به نسبت کاربرد آن، بیشتر از نوع تک مرحله ای آن می باشد.

شرکت های طرف قرارداد

4.8/5 (13 Reviews)