گیربکس خورشیدی

بررسی گیربکس های صنعتی خورشیدی + مشخصات کامل و فروش گیربکس خورشیدی نو و دست دوم با قیمت مناسب
گیربکس صنعتی خورشیدی دست دوم استوک پارس درایو

گیربکس خورشیدی چیست؟

گیربکس خورشیدی در ایران با نام های زیادی شناخته می شود. گیربکس دنده خورشیدی ، گیربکس ستاره ای ، دنده ستاره ای ، گیربکس سیاره ای ، دنده سیاره ای و گیربکس خورشیدی کامپکت همگی اسامی دیگر گیربکس خورشیدی می باشند. طراحی گیربکس خورشیدی به گونه است که نسبت به میزان کاهش دور لازم و از طبقات مختلف تشکیل شده است. در هر طبقه نسبت های دور گیربکس به طور مستقل و معین قابل تغییر است. بدین صورت که در هر طبقه دور ورودی کاهش یافته و به طبقه بعد انتقال می یابد.

در بین انواع گیربکس صنعتی به لحاظ راندمان گیربکس خورشیدی دارای بیشترین راندمان است و امروزه کاربرد بسیاری در صنعت پیدا کرده است. به عنوان مثال از گیربکس خورشیدی در صنایع فولاد و سیمان و پتروشیمی ها بسیار زیاد استفاده میشود. در صنایع پمپ سازی گیربکس خورشیدی به عنوان گرداننده اصلی پمپ و مونوپمپ ها یکی از پرکاربردترین انواع گیربکس در این صنایع هستند .

گیربکس خورشیدی جدید ترین گیربکس عرضه شده برای صنعت می باشد. علت نام گذاری آن نحوه قرار گیری چرخدنده ها و حرکت آن است. از این گیربکس برای انتقال بیشترین گشتاور در کم حجم ترین ابعاد ممکن که اصطلاحا به آن چگالی گشتاور می گویند، استفاده می شود. گیربکس خورشیدی شامل یک دنده خورشیدی (مرکزی) که با دنده هرزگرد سیاره ای یا پنیون که روی محور نگهدارنده آن به طور یکپارچه روی قفسه یا حامل سیاره ای قرار گرفته و قفسه هم در داخل دنده داخلی یا رینگی احاطه شده است. تنش های محرک روی دندانه زیادی وارد می شود لذا بار متعادل می شود بنابراین این طرح دوام زیادتری پیدا می کند. دنده گیربکس خورشیدی نسبت به دنده استاندارد می تواند مقاوم تر باشد و گشتاورهای زیاد را انتقال نماید.

انواع گیربکس خورشیدی و تولید کنندگان

 

گیربکس های خورشیدی را معمولا به صورت طبقاتی دسته بندی می کنند. به همین علت با توجه به طبقاتی بودن این نوع گیربکس ها ، کاهش یا افزایش بسیار آسان می باشد. تغییر دور در حداقل زمان ممكن و تنها با كم و زیاد كردن طبقات هر گیربکس صورت می گیرد. این عمل بدون نیاز به تعویض گیربكس و تنها با تغییرات جزئی در طبقات انجام می شود.

گیربکس خورشیدی Sew

گیربکس خورشیدی Sew یکی از مدل های بسیار با کیفیت از گیربکس صنعتی سری P است. این مدل را می توان به عنوان معروف ترین مدل از این نوع گیربکس معرفی کرد. گشتاور بالای این مدل گیربکس در مقایسه با دیگر گیربکس ها بسیار قابل توجه است. گیربکس خورشیدی sew برای سیستم های با به فضای کاری محدود و میزان گشتاور مورد نیاز بسیار زیاد ، گزینه بسیار مناسبی می باشد.

طراحی گیربکس خورشیدی Sew

طراحی موتور گیربکس خورشیدی SEW سری P بسیار کوچک و کارآمد است و توان انجام فعالیت های سنگین و بزرگ را دارد. در گیربکس Sew نیازی به اتصال از طریق کوپلینگ و فلنج نیست و موتور به سادگی بر روی گیربکس سوار می شود. گشتاور موتور گیربکس خورشیدی SEW  از سوی شرکت سازنده بین محدوده ۲۵۰۰۰ الی ۶۵۱۰۰۰ نیوتون متر اعلام شده است. این دستگاه می تواند تبدیل های بین ۱۰۰ الی ۴۰۰۰ را نیز انجام دهد.

دامنه عملیاتی گیربکس Sew

دامنه عملیاتی موتور گیربکس خورشیدی SEW بسیار بالا بوده و طول عمر بالایی برای این محصول اعلام شده است. از دیگر ویژگی های مهم موتور گیربکس خورشیدی SEW قابلیت اطمینان بالای آن برای عملیات سنگین بوده و در سنگ شکن ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

گیربکس خورشیدی رجینا

گیربکس خورشیدی رجینا یکی دیگر از نام های آشنا در این زمینه است. رجینا برندی معتبر در زمینه تولید گیربکس های صنعتی و گیربکس خورشیدی می باشد. موتور گیربکس سیاره ای ( خورشیدی ) رجینا به طور کلی دارای دامنه ای مشخص در نسبت های تبدیل بوده و میزان گشتاور آن در حدود ۴.۳ میلیون نیوتون اعلام شده است. این محصول در دو شکل نر و ماده عرضه می شود.

گیربکس خورشیدی bonfiglioli

Bongfiglioli یکی دیگر از برندهای قوی در زمینه تولید گیربکس های خورشیدی می باشد. این شرکت توانسته به تنهایی ۳۰% نیاز بازار را برآورده کرده و کاربران زیادی را به خود اختصاص دهد. موتور گیربکس سیاره ای در این برند در ۱۸ سایز متنوع تولید می شود که هر یک دارای کاربرد مشخصی هستند.

قیمت خرید گیربکس خورشیدی sew و رجینا

طرز کار الکتروموتور DC

شرکت توسعه صنعت پارس ماشین ( پارس درایو ) نمایندگی رسمی واردات و پخش انواع گیربکس های صنعتی با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت در ایران است.

گیربکس خورشیدی کوچک

سایزبندی گیربکس‌های خورشیدی با توجه به نیاز شما و عواملی مثل توان، نحوه به کارگیری، نوع محرک های ورودی، نسبت تبدیل و حتی نوع برند متفاوت است. گیربکس خورشیدی کوچک در صنایع پر کاربرد تر هستند و بیشتر استفاده می‌شوند. از گیربکس خورشیدی کوچک در صنایعی که به دقت و تمرکز بالایی نیاز دارند و لقی در آن‌ها کم است استفاده می‌شود، مثل صنایع CNC.

جهت کسب اطلاع از جدیدترین لیست قیمت ها و مشاوره رایگان قبل از خرید می توانید با متخصصان ما تماس بگیرید

کاتالوگ گیربکس خورشیدی

از این قسمت می توانید کاتالوگ گیربکس خورشیدی را دانلود و مشاهده نمایید

طراحی گیربکس خورشیدی

انیمیشن طرز کار گیربکس خورشیدی یا سیاره ای

طرز کار گیربکس خورشیدی

 

طرز کار گیربکس خورشیدی به زبان ساده اینگونه است که اگر یک عضو از مجموعه خورشیدی گیربکس ثابت شود و عضو دیگر گردش کند، حاصل کار افزایش سرعت و کاهش گشتاور است. همچنین در حالت عکس آن کاهش سرعت ، افزایش گشتاور و حرکت معکوس را خواهیم داشت. نتیجه کار به این بستگی دارد که کدام عضو ثابت بماند و یا کدام عضو بچرخد. در این مورد حالت های مختلف را با هم بررسی میکنیم :

۱) کاهش سرعت :

اگر چرخ دنده رینگی بچرخد و خورشیدی در گیربکس ثابت باشد، قفسه آهسته تر می شود این حالت دنده دو است.

۲) افزایش سرعت :

این حالت در اثر دو اتفاق ممکن است رخ بدهد.

 • اگر خورشیدی ثابت بماند و قفسه در گیربکس بچرخد شاهد افزایش سرعت خواهیم بود.
 • اگر رینگی ثابت شود و قفسه بچرخد در نهایت خورشیدی سریع تر از قفسه میچرخد و نتیجه افزایش سرعت خروجی است.

انتقال مستقیم :

اگر دو عضو به هم قفل شوند و یا با سرعت مساوی گردش کنند مجموعه چرخدنده های خورشیدی به صورت یک واحد عمل می کنند و نسبت دور ۱:۱ می شود.

دنده عقب :

اگر قفسه ثابت باشد ، خورشیدی بچرخد ، هرز گردها ، هرز می شوند و رینگی را در جهت عکس در گیربکس می چرخاند. و به این حالت دنده عقب گفته می شود.

خلاص :

در این حالت هیچ کلاچی و هیچ باندی ( بست یا قفل کننده ) درگیر نیست. در حالت خلاص هیچ باری بر موتور وارد نمی شود.

فیلم آموزش نحوه کارکرد و طراحی گیربکس خورشیدی Sew

قدرت و مزایای گیربکس های خورشیدی

 • یکی از مهمترین مزایای گیربکس خورشیدی سرویس و نگهداری آسان آن است. این مزیت علاوه بر سهولت موجب کاهش قیمت سرویس و نگهداری آن نیز می شود. هزینه سرویس و نگهداری گیربکس های خورشیدی نسبت به سایر گیربکس های صنعتی نظیر گیربکس هلیکال و گیربکس حلزونی بسیار مناسب است. در نظر داشته باشید که نگهداری ساده و آسان بخش مهمی بوده و هزینه های بالای تعمیرات یک ایراد بزرگ برای این قطعات محسوب شده که خوشبختانه گیربکس سیاره ای این مشکل را ندارد. امکان تامین و بازسازی قطعات در این گیربکس این امر را بسیار تسهیل نموده است.
 • از دیگر مزایای گیربکس خورشیدی می توان به بالا بودن گشتاور خروجی آن اشاره کرد. همانطور که گفته شد در این محصولات از مکانیزم انتقال نیرو خاصی استفاده شده است که به صورت طبقاتی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • یکی دیگر از مهمترین مزایای موتور گیربکس سیاره ای SEW این است که این گیربکس می تواند از دور ورودی بالایی پشتیبانی کند. این محصول دور موتور تا ۳۵۰۰ دور در دقیقه را پشتیبانی می کند.
 • مزیت بعدی راندمان این گیربکس می باشد. راندمان این محصول بسیار بالا اعلام شده است. تولید کننده های گیربکس خورشیدی SEW راندمان این محصول را بیش از ۹۸% اعلام کرده اند. این راندمان بسیار قابل توجه و ارزشمند است.
 • مزیت دیگر این محصول طراحی منحصر به فرد و حجم بسیار کم آن است. الکترو گیربکس سیاره ای به علت طراحی خاص خود فضای بسیار کمی را اشغال می کند.
 • گیربکس خورشیدی اس ای دبلیو اتلاف انرژی بسیار پایینی دارد. به طور کلی صرفه جویی در مصرف انرژی برق در گیربکس خورشیدی بسیار استاندارد بوده و هیچ نوع اتلاف انرژی گزارش نشده است.
 • در این نوع گیربکس به علت طراحی چند طبقه ای آن دور های مختلف خروجی قابل دستیابی است. محدوده دور نرمال این گیربکس ها می تواند بین ۰٫۵ تا ۸۰۰ دور خروجی باشد و از این نظر یکی از بهترین انواع گیربکس به شمار می رود. نسبت تبدیل در هر طبقه گیربکس خورشیدی بین ۳ تا ۷ متغیر است.
 • گیربکس خورشیدی امکان نصب در زوایای مختلف را دارد.
 • طول عمر بالا و تحمل بارهای بیشتر از ظرفیت از مزیت های دیگر گیربکس های سیاره ای است. این ویژگی به دلیل فولادی بودن دنده ها و همچنین تقسیم بار متوازن بین چرخ دنده ها در گیربکس به وجود آمده است.
 • گیربکس خورشیدی دامنه گشتاور بسیار بالایی دارد.
  به نسبت گیربکس حلزونی و گیربکس هلیکال ، حجم کمتری دارد. 
 • مقدار لنگی یا به اصطلاح لقی بسیار ناچیز و دقت بالای ماشین كاری درچرخدنده ها از دیگر مزایای گیربکس خورشیدی است.
 • كوپل کردن این نوع گیربکس با الکتروموتور تک فاز و الکتروموتور سه فاز به علت ورودی فلنج دار بسیار ساده و سریع انجام پذیر است.
 • در گیربکس خورشیدی ارتعاش کمتری به نسبت انواع گیربکس های صنعتی دیگر وجود دارد اما صدای آن از گیربکس هلیکال بیشتر می باشد.

معایب گیربکس خورشیدی

از نقاط ضعف گیربکس خورشیدی گرم شدن زیاد این مدل گیربکس‌ها است که این نیز به دلیل وجود تعداد زیاد چرخ‌دنده در یک فضای محدود و با وجود نسبت درگیری زیاد تولید حرارت اجتناب‌ناپذیر است. ازاین‌رو در این شرایط بایستی یا محفظه روغن را بزرگ کرد و یا از سیستم خنک کاری اجباری بهره برد.

از دیگر مسائل مربوط به گیربکس خورشیدی انتخاب اصلح آن می‌باشد زیرا اگر به‌طور دقیق بر اساس توان نامی و نسبت تبدیل و سرویس فاکتور موردنیاز انتخاب نشود در صورت کاربرد نامناسب در اثر خرابی یک چرخ‌دنده موجب تخریب تمامی چرخ‌دنده‌ها شده که هزینه‌های زیادی را در بر خواهد داشت. لیکن اگر انتخاب بهینه و با در نظر گرفتن جمیع جهات باشد می‌تواند از شرایط تعمیر و نگهداری بسیار خوبی برخوردار باشد. 

کاربرد های گیربکس خورشیدی ( سیاره ای )

گیربکس های خورشیدی مصارف بسیار متنوعی دارند و به طور کلی در زمینه های صنعتی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از کاربردهای بسیار مهم گیربکس خورشیدی در زمینه حمل و نقل و باربری است که برای ماشین های سنگین بسیار پر مصرف بوده و سبب می شود که روند پروژه سریعتر پیش برود.

موضوع بعدی در زمینه ساخت و ساز و ساختمان سازی است که به نوبه خود یک انقلاب بزرگ در این زمینه محسوب شده است به خصوص گیربکس سیاره ای SEW که توانسته به نوبه خود در ساختمان سازی نقش یک آچار فرانسه همه کاره را ایفا نماید.

از گیربکس دنده خورشیدی SEW در صنایع مکانیک و همینطور صنایع غذایی استفاده می شود از طرفی این محصول در صنایع شیمیایی و پلاستیک نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

نکته بسیار جالب در زمینه موتور گیربکس سیاره ای استفاده آن در صنعت جنگل داری و کشاورزی است. از دیگر کاربردهای این محصول می توان به این موارد اشاره کرد:

 • گیربکس میكسر صنایع آب و فاضلاب، میكسر صنایع معدنی، میكسر قیر
 • گیربکس خطوط نورد فولاد
 • گیربکس توربین بادی
 • گیربکس آسیاب خردكن مواد معدنی
 • گیربکس بال میل صنایع سیمان
 • گیربکس وینچ كشنده
 • گیربکس تیکنر
 • گیربکس بچینگ
 • گیربکس نورد
 • گیربکس رولینگ

قیمت گیربکس خورشیدی

در ایران شرکت های زیادی شروع به تولید این نوع گیربکس کرده اند که از این بین می توان به گروه دور اصفهان متغیر که امروزه با نام گیربکس شهبازی شناخته میشود و یا شرکت گیربکس شاکرین که شروع به ساخت گیربکس خورشیدی کرده است اشاره کرد. اما در جهان گیربکس رجیانا دارای جایگاه ویژه نسبت به سایر گیربکس ها بوده. گروه صنعتی توسعه صنعت پارس ماشین ( پارس درایو ) افتخار دارد که به عنوان یکی از بزرگترین تامین کنندگان گیربکس خورشیدی در ایران، گیربکس رجیانا و قطعات آن را با مناسب ترین قیمت و خدمات ویژه پس از فروش تامین می نمایند.

با توجه به تنوعی که در گیربکس‌های خورشیدی وجود دارد، قیمت محصولات با  یکدیگر متفاوت است و همچنین قیمت‌ این محصولات روزانه در حال تغییر است، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قیمت گیربکس خورشیدی، خرید گیربکس خورشیدی به صورت کاملا مطمئن و انتخابی فوق‌العاده با مشاوران سایت پارس درایو تماس حاصل فرمایید.

اجزای تشکیل دهنده گیربکس خورشیدی

گیربکس‌های خورشیدی از چهار بخش اصلی تشکیل شده اند:

 1. چرخ دنده اصلی (خورشید)
 2. چرخ دنده سیاره‌ای (پینیون)
 3. رینگ داخلی
 4. قفسه یا محفظه

گیربکس خورشیدی یا همان سیاره ای از سه بخش دنده خورشیدی، دنده رینگی و دنده هرزگرد تشکیل شده است. از این بخش‌ها توسط یک قفسه یا محفظه محافظت می‌شود. دنده خورشیدی در مرکز گیربکس قرار می‌گیرد و دنده هرزگرد که مهمترین بخش گیربکس خورشیدی است، بین دنده خورشیدی و دنده رینگی قرار می‌گیرد. به وسیله کاهش دور می‌توان طبقات گیربکس را افزایش داد تا نسبت تبدیل‌هایشان نیز بالاتر برود. گیربکس سیاره ای از گیربکس های پرطرفدار در صنعت محسوب می‌شود و می‌تواند از نسبت سرعت‌های مختلف پشتیبانی کند.

علاوه بر موارد بالا، گیربکس خورشیدی دو بلبرینگ در دو طرف ورودی و خروجی دارد. بلبرینگ قسمت خروجی باعث می‌شود که شرایط محیطی و بیرونی تاثیری روی گیربکس نداشته باشد.

قسمت‌ داخلی بعدی گیربکس خورشیدی، محفظه چرخ دنده‌ها است. وظیفه ای بخش متصل کردن و ثابت نگه‌داشتن محفظه چرخ دنده‌های سیارک به یکدیگر است. گیربکس خورشیدی می‌تواند یک خروجی با دو ورودی و یا دو خروجی با یک ورودی داشته باشد. ضریب کاهشی گیربکس‌های خورشیدی معمولا ۱:۱۰ است.

برای بالا بردن طول عمر مفید یک گیربکس خورشیدی باید در آن از قطعاتی استفاده کرد که توانایی انجام کار در زمان طولانی را داشته باشند چرا که استفاده از قطعات با کیفیت بالا، علاوه بر طول عمر، راندمان خروجی کار را نیز بالا می‌برد.

خرید گیربکس خورشیدی

در ایران شرکت های زیادی شروع به تولید این نوع گیربکس کرده اند که از این بین می توان به گروه دور اصفهان متغیر که امروزه با نام گیربکس شهبازی شناخته میشود و یا شرکت گیربکس شاکرین که شروع به ساخت گیربکس خورشیدی کرده است اشاره کرد. اما در جهان گیربکس رجیانا دارای جایگاه ویژه نسبت به سایر گیربکس ها بوده. گروه صنعتی توسعه صنعت پارس ماشین ( پارس درایو ) افتخار دارد که به عنوان یکی از بزرگترین تامین کنندگان و منابع خرید گیربکس خورشیدی در ایران، گیربکس رجیانا و قطعات آن را با مناسب ترین قیمت و خدمات ویژه پس از فروش تامین می نمایند.

جهت کسب اطلاع از جدیدترین لیست قیمت ها و مشاوره رایگان قبل از خرید می توانید با متخصصان ما تماس بگیرید

دیگر مقالات پارس درایو
سوالات متداول
 1. دامنه بالای این گیربکس
 2. قابلیت نصب در زوایای مختلف
 3. حجم کمتر نسبت به انواع حلزونی و هلیکال

 4. لقی بسیار کم و دقت بالا

 5. کوپل کردن الکتروموتور بر روی خود به صورت ساده و سریع

 6. تعمیر راحت‌تر نسبت به انواع هلیکال و حلزونی

 7. راندمان عملکرد بالاتر نسبت به انواع حلزونی و هلیکال

 8. طول عمر و دوام بالا

از این گیربکس‌ها در نوار نقاله، صنایع بسته بندی، توربین بادی، صنایع شیمیایی و پلاستیک، جنگل‌داری و کشاورزی، صنایع سیمان، صنایع فولاد، باربری و حمل و نقل، ساخت و ساز و ساختمان سازی، صنایع معدن، صنایع آب و فاضلاب، صنایع مکانیک، صنایع غذایی و… استفاده می‌شود

شرکت های طرف قرارداد

16 thoughts on “گیربکس خورشیدی

 1. محدثه says:

  سلام خسته نباشید … گیربکس های خورشیدی در چه زمینه هایی کاربرد دارند ؟

 2. امیر علی says:

  سلام وقتتون بخیر … دامنه عملیاتی موتور گیربکس به چ صورت است ؟

 3. manager.a says:

  سلام ممنون … دامنه عملیاتی موتور گیربکس خورشیدی sew بالا بوده و راندمان خوبی دارد .

 4. مرادیان says:

  ببخشید گشتاورد گیربکس خورشیدی چقدر می باشد؟

 5. manager.mh says:

  طبق مطالب بیان شده:
  شتاور موتور گیربکس خورشیدی SEW از سوی شرکت سازنده بین محدوده ۲۵۰۰۰ الی ۶۵۱۰۰۰ نیوتون متر اعلام شده است. این دستگاه می تواند تبدیل های بین ۱۰۰ الی ۴۰۰۰ را نیز انجام دهد.

 6. ریاحی says:

  سلام
  ببخشید تا به امروز بارها به علت خرابی گیربکس اقدام به تعویض نمودم می خواستم در ارتباط با طول عمر گیربکس خورشیدی بدانم تا این دفعه بتوانم خرید بهتری را داشته باشم.
  ممنون

 7. manager.mh says:

  کاهش فشار به دنده ها، افزایش عمر کارکرد این گیربکس ها، حجم کم، تعمیرات بسیار راحت و سریع، دارای راندمان بسیار بالا تا ۹۸%، طول عمر بالا به دلیل تقسیم متوازن بار در بین طبقات، لقی بسیار ناچیز به دلیل دقت بالا در ماشین کاری دنده ها و امکان کوپل بسیار ساده با بسیاری از مولدهای قدرت (الکتروموتور) از جمله برتری های این محصول می باشد.

 8. manager.fa says:

  سلام وقت بخیر ، بله دوست عزیز . ازسال به تمام نقاط ایران در کوتاه ترین زمان ممکن صورت میپذیرد .

 9. manager.fa says:

  سلام وقت بخیر ، بله دوست عزیز . ازسال به تمام نقاط ایران در کوتاه ترین زمان ممکن صورت میپذیرد .

 10. عباس زین الدینی says:

  سلام ببخشید میخواستم ببینم آیا جایی هست که چرخ دنده وگیریبکس بخرد

 11. ناشناس says:

  سلام وقت بخیر گیربکس سیاره ای همون گیربکس خورشیدی است ؟
  سلام دوست عزیز وقت بخیر ، بله اسم دیگر گیربکس خورشیدی ، گیربکس سیاره ایست که جدیدترین گیربکس تولید شده برای صنعت گیربکس می یاشد . کاربرد آن نیز در صنعت بین انواع گیربکس صنعتی به لحاظ راندمان تبدیل گشتاور و سرعت، بالاترین راندمان می باشد .

 12. حسن اخلاقی says:

  سلام وقت بخیر گیربکس سیاره ای همون گیربکس خورشیدی است ؟

 13. manager.fa says:

  سلام دوست عزیز وقت بخیر ، بله اسم دیگر گیربکس خورشیدی ، گیربکس سیاره ایست که جدیدترین گیربکس تولید شده برای صنعت گیربکس می یاشد . کاربرد آن نیز در صنعت بین انواع گیربکس صنعتی به لحاظ راندمان تبدیل گشتاور و سرعت، بالاترین راندمان می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *