روش‌های خنک کردن گیربکس صنعتی

روش‌های خنک کردن گیربکس صنعتی

افزایش دمای گیربکس‌ صنعتی منجر به آسیب‌های بسیار زیادی در آن خواهد شد. روش‌های مختلفی برای خنک کردن گیربکس صنعتی وجود دارد. برای کاهش دمای گیربکس صنعتی می‌توان از ابزارهای مختلف استفاده نمود. عوامل زیادی برای افزایش دما وجود دارند که اگر این عوامل کنترل شوند گیربکس گرم نخواهد شد. گیربکس‌ها انواع مختلفی دارند که در صنایع مختلف به کار می‌روند. برای اطلاعات بیشتر با ما همراه شوید.

روشهای خنک کردن گیربکس صنعتی

گیربکس صنعتی چیست؟

گیربکس ابزاری به منظور انتقال و افزایش قدرت و یا تنظیم قدرت دستگاه‌های مختلف است. گیربکس صنعتی از طریق کاهش یا افزایش نیروی گشتاور مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آن برای تغییر جهت دوران نیز استفاده می‌کنند. یک گیربکس صنعتی مامور گرفتن قدرت از الکتروموتور و انتقال آن به مصرف کننده قدرت است. گیربکس‌های صنعتی انواع مختلفی دارند که برای مصارف مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. از آن‌ها می‌توان در صنایع دفاعی، غذایی، شیمیایی، سیمان، نفت و گاز استفاده کرد. 

گیربکس‌های صنعتی به طور کلی شامل دو دسته میشود. در هنگام استفاده از گیربکس‌های صنعتی باید به دمای آنها توجه بسیار زیادی داشت. اگر دمای گیربکس افزایش پیدا کند منجر به آسیب زیادی در گیربکس و قطعات اطراف آن می‌شود. از آنجایی که گیربکس‌های صنعتی کاربرد بسیار زیادی دارند تعیین دما و کاهش دمای آن‌ها اهمیت زیادی دارد.

عوامل موثر در تعیین دمای گیربکس صنعتی

عوامل زیادی در تعیین دمای گیربکس صنعتی تاثیر دارند. از این عوامل می‌توان به میزان فشار وارده و رطوبت نسبی گیربکس صنعتی اشاره کرد. دمای هوای محیط و میزان درگیری نیز از دیگر عوامل موثر هستند. ویسکوزیته روغن یکی از دلایل مهم برای تعیین دمای گیربکس صنعتی محسوب می‌شود. با بررسی این موارد و اعمال شرایط استاندارد در استفاده از گیربکس صنعتی می‌توان علت افزایش دما را تشخیص داد.

چگونه دمای گیربکس را کاهش دهیم؟

برای کاهش دمای گیربکس باید از خنک کننده‌های مناسب استفاده کرد. گیربکس صنعتی در هنگام کار خود گرمای بسیار زیادی تولید می‌کند. در صورت عدم وجود خنک کننده مناسب این گرما بسیار زیان بار می‌شود. علت اصلی گرمای بیش از حد گیربکس‌ها عدم روغن کاری مناسب دستگاه است. اگر از روغن مناسب برای این کار استفاده شود، دمای گیربکس کاهش زیادی پیدا خواهد کرد. در هنگام استفاده از روغن باید به این نکته دقت کنید که قطعات گیربکس صنعتی شما توسط این روغن روان می‌شوند.

اگر روانکاری توسط روغن به درستی انجام نشود دمای گیربکس افزایش زیادی پیدا خواهد کرد. گیربکس صنعتی نباید تحت فشار زیادی قرار گیرد. اگر بار بیش از حد روی گیربکس‌ها اعمال شود بسیار گرم خواهند شد. اگر گیربکس‌ها دارای دندانهای شکسته و ضعیف باشند باید فوراً تعمیر شوند.

روش های خنک کردن گیربکس صنعتی

روشی مناسب برای خنک شدن گیربکس صنعتی

یکی از روش‌های مناسب برای خنک کردن گیربکس صنعتی استفاده از سینک حرارتی آلومینیومی در گیربکس صنعتی است. جنس آلومینیوم حرارت بالا را جذب کرده و نسبت به نمونه‌های فولادی دمای کمتری پیدا خواهد کرد. این کار باعث می‌شود که در شرایط گرم دمای بالا توسط آلومینیوم جذب شده و مشکلی برای گیربکس صنعتی به وجود نیاید. استفاده از فن در گیربکس صنعتی نیز به عنوان یکی از روش‌های معمول برای کاهش دمای آن به کار می‌رود.

فن با استفاده از هوایی که تولد می‌کند گرما را کاهش داده و دما نیز کاهش پیدا خواهد کرد. استفاده از فن ۲۰ تا ۳۰ درصد نسبت به خنک کردن گیربکس تاثیر دارد که درصد مطلوبی محسوب می‌شود. برای خنک کردن گیربکس صنعتی میتوان از کویل خنک کننده در داخل و خارج از گیربکس استفاده نمود.

مبدل حرارتی و استفاده از رادیاتور هوا نیز از دیگر روش‌های مختلف برای کاهش دما گیربکس صنعتی محسوب می‌شوند. هر یک از این روش‌ها نسبت به استفاده گیربکس صنعتی به کار می‌روند. باید دمای گیربکس به طول مداوم اندازه‌گیری شود تا از افزایش دمای آن جلوگیری گردد.

نحوه خنک کردن گیربکس صنعتی

دیگر محصولات پارس درایو

سخن پایانی

همانطور که در این مقاله برای شما توضیح دادیم، گیربکس صنعتی در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر گیربکس صنعتی دمای بالایی پیدا کند علاوه بر آسیب خود به قسمت‌های دیگر نیز آسیب زیادی وارد می‌کند. برای کاهش دمای گیربکس صنعتی می‌توان از ابزارها و روش‌های گوناگون استفاده کرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره خرید انواع گیربکس صنعتی با شماره‌های مجموعه پارس درایو تماس بگیرید. لطفاً نظرات و پیشنهادات خود را درباره این مطلب با ما به اشتراک بگذارید.

مقاله پیشنهادی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید