کاربرد دیفیوزر هوادهی در تصفیه فاضلاب

کاربرد دیفیوزر هوادهی در تصفیه فاضلاب

عمل تصفیه فاضلاب برای حفظ محیط زیست بسیار اهمیت دارد و سبب جاوگیری از افزایش انواع آلودگی‌ها و آلاینده‌های فاضلاب می‌شود. انجام فرایند تصفیه فاضلاب‌های پزشکی و صنعتی امری ضروریست چرا که این فاضلاب‌ها به دلیل خسارات جبران ناپذیری که در محیط زیست و طبیعت دارند نباید به محیط زیست ریخته شوند. در فرایند تصفیه فاضلاب، دیفیوزرها هوادهی نقش پررنگی را ایفا می‌کنند و کاربرد این محصولات در تصفیه فاضلاب بسیار زیاد است. در ادامه به تعریف کامل کاربرد دیفیوزر هوادهی در تصفیه فاضلاب خواهیم پرداخت.

دیفیوزر دیسکی

دیفیوزر هوادهی چیست؟

واژه دیفیوزر به معنی منتشر کننده و پخش کننده است. دیفیوزر هوادهی وسیله‌ای است که از آن برای تصفیه آب و فاضلاب و فرایند انتقال هوا و اکسیژن به جریان فاضلاب جهت انجام امر تصفیه استفاده می‌شود.
به عبارتی باکتری‌ها و میکرو ارگانیسم‌ها موجود در پساب برای تجزیه آلودگی‌ها و تصفیه فاضلاب به اکسیژن و هوا نیاز دارند که اکسیژن مورد نیاز توسط دیفیوزر هوادهی تامین می‌شود. استفاده از دیفیوزر صنعتی یا همان دیفیوزر هوادهی کاربردی‌ترین و پر استفاده‌ترین روش انتقال هوا به فاضلاب است.

استفاده از دیفیوزر هوادهی در واحدهای تصفیه خانه فاضلاب

 1. واحد متعادل‌سازی تصفیه‌ خانه فاضلاب
  مرحله متعادل‌سازی پیش از تصفیه فاضلاب صورت می‌گیرد. متعادل سازی به معنی کنترل یا کم کردن نوسانات فاضلاب است تا بتوان فرآیندهای بعدی را در آن انجام داد. این اقدام یکی از مهمترین اقدامات مدیریتی در تصفیه فاضلاب است.
 2. واحد هاضم هوازی لجن‌
  این مرحله برای کاهش بو و جلوگیری از فاسد شدن لجن که ته در کف حوضچه‌های تصفیه فاضلاب قرار دارند ضروری است.
 3. واحد هوادهی تصفیه‌ خانه فاضلاب
  یکی از مهم‌ترین مراحل در فرآیند تصفیه فاضلاب‌، هوادهی است. این فرایند شرایط لازم را برای رشد میکروارگانیسم‌های هوازی فراهم کرده و باعث بهبود مصرف آلاینده در پساب‌های فاضلاب می‌شود. در این مرحله از دیفیوزرهای هوادهی استفاده می‌شود.

کاربرد دیفیوفزر هوادهی در تصفیه فاضلاب

در ابتدا باید به این موضوع دقت کنید که تصفیه فاضلاب در سه مرحله انجام می شود:

 1. مرحله تصفیه اولیه: که شامل فرایندهای فیزیکی است و برای جدا کردن مواد معلق و جامد موجود در فاضلاب از آن استفاده می‌شود.
 2. مرحله تصفیه بیولوژیکی فاضلاب (مرحله ثانویه): که شامل جداسازی آلاینده های بیولوژیکی و مواد آلی از فاضلاب است. این فرآیندهای بیولوژیکی به سه گروه هوازی، بی هوازی و بیولوژیکی ترکیبی تقسیم می‌شوند.
 3. تصفیه پیشرفته (مرحله سوم): این فرایند به این صورت است که مرحله تصفیه مقدماتی یا اولیه شامل فرآیندهای فیزیکی است و برای جدا کردن مواد جامد و معلق به کار می رود.

در فرآیندهای هوازی مرحله دوم (ثانویه)، عمل حذف مواد آلی توسط میکروارگانیسم‌ها، حذف باکتری‌های هوازی و لجن فعال در حضور اکسیژن انجام می‌شود. برای هضم فاضلاب و تجزیه کردن کامل مواد آلی، ضروریست که اکسیژن مورد نیاز به میکروارگانیسم‌ها و باکتری‌های هوازی برسد.

چرا که میکروارگانیسم‌ها برای ادامه دادن به فعالیت‌های خود نیاز به اکسیژن نیاز دارند. به همین منظور در طول انجام تصفیه فاضلاب به روش بیولوژیکی، عملیات هوادهی صورت می‌پذیرد که بهترین و کارآمدترین ابزار مخصوص هوادهی در تصفیه فاضلاب، انواع مختلف دیفیوزر هوادهی هستند.

دیگر محصولات پارس درایو

تاثیر دیفیوزر هوادهی در راندمان تصفیه فاضلاب

کاربرد دیفیوزر هوادهی مخصوصا نوع حباب ریز که دارای افشانک‌های حباب ریز است سبب افزایش بازدهی و راندمان در تصفیه فاضلاب می‌شود. استفاده از حباب های ریز به علت سطح مقطع کم و اکسیژن رسانی بالایی دارند برای تصفیه فاصلاب بخه صورت هوازی بسیار کاربردی هستند. توجه کنید که اگر قصد دارید از ته نشین شدن مواد جامد و معلق جلوگیری کنید و یا عمل همگن سازی و متعادل سازی محلول را انجام دهید، بهتر است از دیفیوزرهای هوادهی حباب درشت استفاده کنید.
 

سخن پایانی

شرکت پارس داریو با داشتن دانش بالا و تجربه کافی، به عنوان نماینده فروش انواع دیفیوزر صنعتی در ایران این امکان را فراهم آورده تا شما عزیزان بتوانید برای اطلاع از قیمت و خرید انواع دیفیوزر هوادهی با ما در ارتباط باشید و با گرفتن راهنمایی از مشاوران متخصص ما بهترین دیفیوزر هوادهی را متناسب با کار خود خریداری کنید. فقط کافیست با شماره‌های مندرج شده در سایت تماس بگیرید. 

جدیدترین مقالات و محصولات پارس درایو:

دیفیوزر هوادهی دیسکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید