معرفی انواع بلوئر های صنعتی – روتس بلوئر،‌ ساید چنل + کاربردها

معرفی اواع بلوئر های صنعتی

بلوئر صنعتی چیست؟

با گذشت زمان و صنعتی شدن زندگی امروزه، بسیاری از فعالیت های انسان به صنعت گره خورده است. در این بین دستگاه های متفاوتی برای کاربرد های خاص صنعتی و برای کمک به انجام فرآیند های پیچیده ساخته می شود. یکی از این دستگاه ها و محصولات که امروزه کاربرد ویژه ای در صنعت پیدا کرده اند بلوئر ها هستند.

به زبان ساده یک بلوئر صنعتی وسیله ای است که جریان هوا را بهبود می بخشد. بهبود جریان هوا یعنی میزان مورد نیازی از آن تامین شود، به طوری که در آن آلودگی هایی نظیر گرد و خاک و ذرات دیگر نباشد. بلوئر صنعتی این کار را از طریق موتور الکتریکی، پروانه و ایرفویل ها انجام می دهد.

یک بلوئر صنعتی،‌ دمنده ای است که، وظیفه و کاربرد اصلی آن تامین جریانی بزرگ از هوا یا گاز است. بلوئر صنعتی، هوا یا گاز مورد نیاز برای انجام انواع فرآیند های صنعتی را تامین می کند. این دستگاه ها فن های الکتریکی می باشند که وظیفه هدایت گاز و هوا به وسیله چرخ ها و تیغه ها را از نقطه ای به نقطه دیگر به عهده دارند.

این بلوئر های صنعتی کارهایی نظیر ایجاد احتراق،‌تهویه هوا، هوادهی، حمل و نقل ذرات، خروج هوا، خنک کردن، تمیز کردن هوا و خشک کردن هوا را در صنعت انجام می دهند. تقریبا تمامی صنایع از کشاورزی، صنایع شیمیایی، پتروشیمی، پزشکی، نفت و گاز، خودرو تا معدن و ساخت و ساز از بلوئر های صنعتی استفاده می کنند.

بر اساس کارایی انواع مختلفی از بلوئر های صنعتی در بازار وجود دارد. بلوئر صنعتی که خریداری می کنید باید قابل اتکا باشد و برای مدت زمان طولانی بدون مشکل کار کند و سر و صدای زیادی ایجاد نکند. یکی از بهترین بلوئر های تولید شده در بازار روتس بلوئر گریتک می باشد که پارس درایو یکی از برترین نمایندگان فروش آن است.

معرفی انواع بلوئر صنعتی

گرچه انواع مختلفی از بلوئر هوا صنعتی برای کابرد های مختلف ساخته شده است اما برخی از آنها به طور معمول در صنعت استفاده می شوند. به دلیل تنوع بالا در این محصولات، در حال حاضر تولید در تعداد زیاد و به صورت موثر، بهینه و قابل اتکا ممکن شده است. به دلیل مقاومت بالا و قابل انعطاف بودن آنها برای کابرد های مختلف می توان برای عملیات های گوناگونی از آنها استفاده کرد.

اگر بخواهیم خیلی کلی به قضیه نگاه کنیم و به معرفی انواع بلوئر صنعتی بپردازیم، می توان گفت بلوئر های صنعتی بر اساس جهت جریان هوا به دو دسته کلی طبقه بندی می شوند. بلوئر های سانتریفیوژي ( گریز از مرکز ) و بلوئر های محوری. در ادامه می توان به بلوئر ها تخصصی تر نگاه کرد. چراکه دو نوع از پر کاربرد ترین بلوئر ها روتس بلوئر و ساید چنل ها می باشند. حال میخواهیم هم به صورت کل هم تخصصی تر به معرفی انواع بلوئر صنعتی بپردازیم.

بلوئر صنعتی

بلوئر سانتریفیوژي

بلوئر های سانتریفیوژي از نیروی گریز از مرکز استفاده میکنند. این نیرو توسط صفحه ای چرخان که در زوایایی تیغه هایی دارد ایجاد می شود. این بلوئر ها در ابتدا با کمک پروانه ای که دارند به صورت شعاعی و به سمت بیرون،‌ با کمک نیروی گریز از مرکز، و سپس به صورت مماسی از نوک تیغه ها هوا را هدایت می کنند. مادامی که هوا به انتهای تیغه ها می رسد سرعت آن نیز افزایش می یابد که نهایتا منجر به تبدیل آن به فشار می شود.

این بلوئر ها فشار زیادی تولید می کنند که همین باعث می شود برای فرآیند های سنگین، و عملیات هایی که در آن دما بالاست، رطوبت یا گرد و خاک وجود دارد،‌ مناسب باشند.

این بلوئر ها سر و صدای زیادی ایجاد نمی کنند و لرزش کمی دارند حتی اگر فضای کاری محدود و کوچک باشد. از این بلوئر ها معمولا در فن های دیگ بخار، بلوئر های احتراقی در کوره های احتراق، سوراخ کاری،‌ گرد و خاک زدایی، بلوئر های مکنده، استفاده می شود.

بلوئر سانتریفیوژی

بلوئر های محوری

این بلوئر ها از نیروی محور برای جابجایی گاز یا هوا استفاده می کنند. این فرآیند به این شکل انجام می شود که صفحه یا هابی مرکزی، با تیغه هایی که در راستای شعاع قرار گرفتند و از قطر خارجی می آیند، چرخش میکنند. سیال مورد نظر به موازت چرخ فن یا محور چرخش حرکت داده می شود. هوا به وسیله وزن ایرودینامیکی که توسط تیغه ها ایجاد می شود تحت فشار قرار می گیرند. درست شبیه یک پروانه یا بال هواپیما.

این بلوئر ها جریان هوای زیادی را در فشار کم تولید می کنند. آنها گران نیستند و کوچک و سبک می باشند. آنها حجم چرخش کمتری دارند و در مقایسه با بلوئر های سانتریفیوژي کوچک تر هستند. بیشترین بهره وری را ایجاد می کنند و برای تهویه هوا و برای نصب روی پشت بام ها گزینه جذابی می باشند.

کاربرد این بلوئر ها بیشتر برای کار های ساده ای نظیر خروج هوا و خنک کردن است. برای عملیات هایی با مقاومت پایین سیستم مانند جابجایی هوا از یک مکان بزرگ به مکانی دیگر، خنک کننده کندانسور در یخچال ها، مناسب است.

بلوئر محوری

روتس بلوئر

نام این بلوئر از سازندگان آن گرفته شده است. در دهه ۶۰ میلادی برادران روتس این بلوئر را اختراع و نمایش دادند. این محصول یک بلوئر جابجایی مثبت می باشد که سیال را به کمک دو آویز که به طور شبکه ای قرار گرفته اند پمپ می کند. روتس بلوئر برای انجام وظیفه هوادهی یا مکش عملکرد خاصی دارد. این عملکرد به این شکل است که در ابتدا هوا از طریق درگاه ورود، داخل میشود و سپس به واحد هواساز می رود. چرخش زمانبندی شده چرخنده ها در برابر دیواره واحد هواساز جهت جریان هوا را می سازد. در این نقطه هنوز فشار اتمسفریک در واحد وجود دارد.

همانطور که پیش تر ذکر شد،‌ پارس درایو نماینده روتس بلوئر گریتک در ایران می باشد.

روتس بلوئر

ساید چنل

ساید چنل ها که به عنوان پمپ وکیوم نیز شناخته می شوند، می توانند به طور قابل توجهی هوای پرفشار طرفی به نسبت فن های صنعتی ایجاد کنند. گرچه این دستگاه ها جریان هوای کمتری در مقایسه با بلوئر های دیگری مثل بلوئر سانتریفیوژی تولید می کنند.

بلوئر ساید چنل هم همانند روتس بلوئر می تواند هم به صورت مکنده عمل کند و هم هوا دهی انجام دهد. ساید چنل ها بر اساس فرآیند تکانه یا بر انگیختگی عمل می کنند. یعنی انرژی جنبشی پروانه ها سبب حرکت هوا و ایجاد فشار می شوند. پروانه مستقیما روی شفت موتور نصب می شود.

هوا از طریق پره های پروانه ای که به سرعت در حال چرخش است وارد می شود. بعد از آن هوا در ساید چنل توسط نیروی گریز از مرکز مورد فشار قرار می گیرد و فشرده می شود. سپس هوا در ساید چنل حریان می یابد و به بخش داخلی باز میگردد جایی که باز هم مابین تیغه ها فشرده می شود. فشرده سازی دوم باعث می شود، پمپ، هوایی با فشار زیاد دیفرانسیلی بسازد.

ساید چنل ها هوایی با فشار ۷۵۰ میلی بار و جریان هوای ۱۱۵۰ متر مکعب بر ساعت می سازند. ساید چنل ها برای اجرای وظایف خود از هیچ روغنی استفاده نمی کنند. همین باعث کاهش هزینه ها و راحتی نگه داری آنها می شود.

– برای مشاهده و خرید انواع بلوئر ساید چنل صنعتی به صفحه خرید ساید چنل مراجعه کنید.

ساید چنل

کاربرد های بلوئر صنعتی

بلوئر های صنعتی جایی کاربرد داردند که در آن نیاز به جریان گاز یا هوا باشد. در سیستم های انتقال، تهویه هوا، خنک کنندگی، سیستم اگزوز استفاده از بلوئر های صنعتی رایج است. برای انجام کار های مختلف در صنعت بلوئر های متنوعی تولید شده است. کاربرد هر بلوئر بر اساس ویژگی های آن تعیین می شود، مانند ظرفیت جریان، ابعاد، فشار اجرایی، طراحی و نرخ الکتریکال.

به طور کلی انواع بلوئر های صنعتی برای خنک کنندگی، خشک کردن، کنترل گرد و خاک استفاده می شوند که در ادامه به بررسی تخصصی کاربرد های بلوئر صنعتی می پردازیم.

جابجایی هوا

بلوئر های صنعتی جریان هوای زیاد و متناوبی در مجرا های یک ساختمان ایجاد می کنند. حرکت هوا توسط تیغه های بزرگ که به پروانه متصل هستند ایجاد می شود.

گرد و خاک زدایی

یکی دیگر از وظایفی که این دستگاه ها بر عهده می گیرند، گرفتن گرد و خاک موجود در محیط برای افزایش کیفیت هوا است. در برخی از صنایع کنترل میزان گرد و خاک در هوا یک امر ضروری تلقی می شود. همچنین کیفیت هوای نا سالم می تواند بر سلامت کارکنان تاثیر گذار باشد که با استفاده از بلوئر می توان این امر را کنترل کرد.

استخراج دود

همواره فعالیت های صنعتی مقداری دود و بخارات شیمیایی تولید می کند که خارج کردن آن از هوای محیط حیاتی می باشد. ساخت یک سیستم تهویه مناسب که به موقع بتواند این آلودگی های صنعتی را جدا کند نیازمند طراحی دقیق است و باید در مسیر بلوئر ها فیلتر هایی نصب کرد.

جابجایی مواد زائد

در برخی صنایع نیاز است تا پودر ها و ضایعاتی که از انجام یک فرآیند باقی می ماند از محل کار پاک شوند. صنایعی مانند داروسازی، مواد غذایی، کشاورزی، شیمیایی و تولید سیمان به این دست از کاربرد ها نیاز پیدا میکنند.

هوای اشباع شده

هوای اشباع شده شامل بخار و گاز می باشد. هوای اشباع شده به هوایی گفته می شود که در آن رطوبت هوا، با در نظر گرفتن دما و فشار،‌ به بالاترین میزان خود برسد. این هوا که می تواند شامل بخارات شیمیایی باشد ممکن است به وسائل و نیروی کار آسیب جدی بزند. برای از بین بردن این آلودگی باید از بلوئر هایی استفاده کرد که در برابر این بخارات مضر مقاوم باشد.

خنک کنندگی

بلوئر ها می توانند با جابجایی هوا و انتقال از نقطه ای به نقطه دیگر باعث خنک کردن سیستم شوند. هدف این محصول مکیدن هوای داغ و جابجا کردن آن با هوای سرد است. برای انجام این فرآیند به بلوئری با طراحی ویژه نیاز داریم. این بلوئر ها باید قطر بزرگی داشته باشند تا به آرامی و فشار پایین کار جابجایی هوا را انجام دهند. 

4 thoughts on “معرفی انواع بلوئر های صنعتی – روتس بلوئر،‌ ساید چنل + کاربردها

 1. افشین حامدی says:

  سلام ظهرتون بخیر
  از بلوئر صنعتی در چه صنایعی میشه استفاده کرد؟

 2. manager.b says:

  سلام دوست عزیز
  از کاربرد بلوئر در صنایع میشه به مواردی مثل اسیدسازی‌ها، پتروشیمی‌ها، تصفیه‌خانه‌ها، هوادهی استخرهای ماهی، صنایع کاغذ و مقوا، صنایع کاشی و سرامیک، نفت و گاز، نساجی، سم‌پاشی، معادن، صنایع چوب و… اشاره کرد.

 3. حسین اخشابی says:

  سلام وقتتون بخیر
  میخواستم بدونم از بلوئر صنعتی برای چه کارهایی استفاده میشه؟

 4. manager.b says:

  سلام دوست عزیز، ممنون
  از بلوئرهای صنعتی برای کارهایی مثل ایجاد احتراق،‌ تهویه هوا، هوادهی، حمل و نقل ذرات، خروج هوا، خنک کردن، تمیز کردن هوا و خشک کردن هوا را در صنعت استفاده میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید