هر آنچه باید در مورد دستگاه تزریق پلاستیک بدانید | کاربرد + مدل‌های مختلف

هر آنچه باید در مورد دستگاه تزریق پلاستیک بدانید کاربرد + مدل های مختلف

دستگاه تزریق پلاستیک همانگونه که از نام آن مشخص است از فرآیند تزریق برای تولید محصولات پلاستیکی استفاده می نماید. از همین رو می توان آن را یکی از دستگاه های پرکاربرد در کارخانه های تولیدی دانست. اما شاید برای شما نیز این سوال پیش آید که منظور از تزریق پلاستیک چیست؟ منظور از تزریق پلاستیک، فرآیندی می باشد که می توان طی آن پلیمرها را تغییر شکل دهد. از همین رو می توان متصور شد که ورودی دستگاه، پلاستیک و پلیمر خام است که در خروجی محصولات پلاستیکی به کمک تنظیمات ویژه ارائه می شوند. برای دیدن محصولات مانند انواع گیربکس ( گیربکس الکسترود ، گیربکس سایکلو و … ) و انواع ساید چنل ها ( ساید چنل گرینکو ، ساید چنل بلوتک ) و … میتوانید از فروشگاه دیدن فرمایید . 

آشنایی با انواع دستگاه های تزریق پلاستیک:

حال که با انواع دستگاه های تزریق پلاستیک آشنا شدید، باید بدانید که این دستگاه ها دارای انواع متفاوتی می باشند. برخی از پرکاربردترین آنها به قرار زیر هستند:
⦁ گزینه های هیدرولیکی: این موارد یکی از قدیمی ترین انواع دستگاه های تزریق پلاستیک می باشند. در حال حاضر این گزینه ها را کمتر در صنعت مشاهده می نمایید. قیمت دستگاه های فوق نسبت به سایر مدل ها کمتر می باشد. البته باید بیان نمود که خروجی کار آنها نیز محدود است.
⦁ گزینه های برقی: دستگاه تزریق پلاستیک برقی یکی از نمونه های پرکاربرد در دنیای امروز می باشد. این موارد با برق کار می کنند. البته برنامه ریزی آنها به صورت دیجیتالی و از راه دور است. فعالیت دستگاه های فوق به کمک روغن است لذا فیلترهای روغن آنها باید به صورت مداوم بررسی و تعویض شود.
⦁ گزینه های هیبریدی: بسیاری از افراد این نمونه از دستگاه تزریق پلاستیک را با نام دستگاه ترکیبی می شناسند. از این دستگاه می توان در موقعیت های متفاوت بهره برد. کارایی این موارد بسیار زیاد است و به راحتی می توانید آنها را در موقعیت های مختلف بکار بگیرید. این دستگاه ها بسیار دیر خراب می شوند و سرعت کار آنها نیز بالا است. از همین رو می توان انتظار داشت که سود زیادی را برای واحد های تولیدی به همراه داشته باشند.

کاربرد دستگاه های تزریق پلاستیک

به صورت کلی استفاده از دستگاه تزریق پلاستیک می تواند مزایای زیادی داشته باشد، برخی از این موارد به قرار زیر می باشند:

⦁ موارد تولید شده استحکام بالایی دارند.
⦁ می توانید موارد تولید شده را بازیافت نمایید.
⦁ دوام و ماندگاری موارد تولید شده بسیار زیاد است.
⦁ هزینه موارد تولید شده بسیار مقرون به صرفه تر از چوب و فلز است.
⦁ وزن موارد تولید شده توسط این دستگاه کم می باشد.
البته کاربرد دستگاه تزریق پلاستیک بیش از این موارد می باشد. امروزه در صنایع نظامی، تهیه اسباب بازی، صنایع هوایی، صنایع ارتباطی و … نیز از آن استفاده می شود.

مواد اولیه دستگاه های تزریق پلاستیک

آشنایی با کاربرد های دستگاه تزریق پلاستیک:

شاید برای شما نیز این سوال مطرح باشد که دستگاه تزریق پلاستیک برای چه فعالیت های و در چه صنایعی مورد استفاده قرار می گیرد. به صورت کلی می توان بیان داشت که هر وسیله پلاستیکی را می توان با این دستگاه ها تولید نمود. برخی از موارد تولید شده به قرار زیر می باشند:

ظروف پلاستیکی:

به کمک دستگاه تزریق پلاستیک شما می توانید انواع ظرف ها، درب بطری ها، ظروف بسته بندی، قالب های شیرینی پزی و … را تهیه نمایید. در نظر داشته باشید که ظرف های فوق به هیچ وجه برای سلامتی انسان مشکل ایجاد نمی نمایند.

بخش های پلاستیکی در صنعت خودرو سازی:

در داخل خودرو ها اغلب مواردی همچون قطعات داشبورد، جای آینه، جای لیوان، ضربه گیرها و … توسط دستگاه تزریق پلاستیک و برنامه ریزی خروجی آنها، به وجود می آیند.
بخش های پلاستیکی در تجهیزات پزشکی:

برای تهیه لوازم پزشکی نیز به وفور از دستگاه تزریق پلاستیک استفاده می شود. از آنجا که این قطعات باید ضد ضربه باشند و با دقت بالایی تهیه شوند لذا خروجی دستگاه فوق می تواند در این صنعت بسیار مورد استفاده قرار گیرد. تهیه قطعات تجهیزات پزشکی به کمک دستگاه های تزریق پلاستیک بسیار مقرون به صرفه می باشد.

لوازم باغبانی:
امروزه اغلب لوازم باغبانی از پلاستیک فشرده تهیه شده است. از همین رو از دستگاه تزریق پلاستیک برای تهیه لوازم باغبانی، بسیار استفاده می شود. باید توجه داشته باشید که این قطعات در برابر اشعه های ماوراء بنفش مقاومت خوبی از خود نشان می دهند

مواد اولیه دستگاه تزریق پلاستیک:

برای اینکه دستگاه تزریق پلاستیک به خوبی فعالیت نماید بر اساس نوع خروجی می بایست از ورودی مناسبی نیز استفاده کرد. برخی از موارد اولیه به قرار زیر می باشند:

 • ABS: این نوع پلاستیک ها یکی از مقاوم ترین پلاستیک های موجود می باشند که قیمت پایینی نیز دارند. ABS ها در برابر حلال ها واکنش شیمیایی ایجاد نمی نمایند.
 • NYLON: از این مورد برای ساخت قطعات اتومبیل بیشتر استفاده می شود. از آنجا که در برابر رطوبت و مواد شیمیایی کاربرد زیادی دارند، بسیار کاربردی هستند.
 • HDPE: اگر بخواهید قطعات پلاستیکی ظریفی به کمک دستگاه تزریق پلاستیک بسازید، توصیه می شود تا از این ماده اولیه استفاده نمایید. البته دقت داشته باشید که میزان مقاومت آنها نسبت به سایر موارد کمتر می باشد.
 • DELRIN: یکی از قوی ترین انواع مواد اولیه وسایل پلاستیکی، این مورد می باشد. البته باید در نظر داشته باشید که کار نمودن با آن کمی دشوار است. ضمنا تنها دستگاه های خاصی می توانند این موارد را به عنوان ماده اولیه پردازش نمایند.
انواع دستگاه های تزریق پلاستیک

فعالیت دستگاه های تزریق پلاستیک:

یک دستگاه تزریق پلاستیک دارای بخش های متفاوتی می باشد. هر دستگاه دارای یک بخش قالب گیری است که به صورت عمودی یا افقی بر روی آن قرار می گیرد. در بخش دیگر گیره دستگاه قرار دارد که از آن برای باز و بسته نمودن قالب استفاده می شود. در انتها نیز قسمت تزریق وجود دارد. بر اساس قدرت گیره، ظرفیت واحد تزریق، فاصله بین میله ها و مواردی از این قبیل، دستگاه های متفاوتی در بازار وجود دارند.

 در نتیجه با توجه به مواردی که در بالا بیان شد، می توان نتیجه گرفت که دستگاه تزریق پلاستیک یکی از دستگاه های عالی تولیدی محسوب می شود که می توان از آن در صنایع مختلف بهره برد. با توجه به کاربردهای فراوان این دستگاه ها، در حال حاضر افراد زیادی از آنها استفاده می نمایند.

4 thoughts on “هر آنچه باید در مورد دستگاه تزریق پلاستیک بدانید | کاربرد + مدل‌های مختلف

 1. مهدی فضلی خانی says:

  سلام خسته نباشید
  مزیت دستگاه تزریق پلاستیک هیدرولیکی نسبت به بقیه مدلها چیه؟

 2. manager.b says:

  با عرض سلام خدمت شما دوست عزیز
  از مزایای دستگاه تزریق پلاستیک هیدرولیکی میشه به قیمت پایین، قطعات ارزان‌تر، قطعات قوی‌تر و قدرت بالاتر اشاره کرد.

 3. زهرا بهرامی says:

  سلام
  مزیتهای دستگاه تزریق پلاستیک برقی رو میخواستم بدونم

 4. manager.b says:

  سلام دوست عزیز. از مزایای این دستگاه میشه به موارد زیر اشاره کرد:
  فرآیند تولید با حداقل مواد و افزودنی‌ها صورت می‌گیرد.
  پسماند عملیات را به شدت کم است.
  سیکل تولید در آن بسیار سریع‌تر از دستگاه تزریق پلاستیکی هیدرولیکی است.
  عملکرد بسیار بی‌صدایی دارد.
  قابلیت نگهداری آن بسیار مناسب‌ است.
  مصرف انرژی آن بسیار پایین‌تر از دستگاه تزریق پلاستیک هیدرولیکی است.
  احتمال آلودگی سطوح و مواد در آن بسیار پایین است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید