آشنایی با چگونگی کارکرد الکتروموتور در کارخانجات خوراک دام و طیور

کاربرد الکتروموتور در کارخانجات خوراک دام

همانطور که می دانید برای تولید خوراک دام و طیور باید پروسه چند مرحله ای را طی کرد تا نهایتا خوراک به بهترین شکل گندله تولید و بسته بندی شود . خط تولید خوراک دام و طیور شامل تجهیزات گوناگون و متفاوتی برای پروسه تولید گندله از زمان دریافت مواد اولیه، شستشو و پاک سازی، آسیاب کردن، ترکیب، گندله سازی، خنک سازی و در آخر بسته بندی آن می‌باشد. ما در ادامه به برخی از  مهم ترین این تجهیزات که در ارتباط با الکتروموتور ها هستند ، اشاره کرده ایم :

 • پلت میل (PELLET MILL)
 • دستگاه کرامبلر (CRUMBLER)
 • دستگاه آسیاب چکشی (HAMMER MILL)
 • دستگاه میکسر ریبون (RIBBON MIXER) 
 • دستگاه میکسر پارویی (PADDLES MIXER)
 • دستگاه کولر گلوله ای (COUNTERFLOW COOLER)
 • دستگاه خنک کن عمودی (VERTICAL COOLING)
 • دستگاه خنک کن افقی (HORIZONTAL COOLER)
 • دستگاه لرزش سیفر (VIBRATING SIFTER)
 • دستگاه سرند دوار (ROTARY SCREENER)
 • دستگاه STHT Processor 
 • دستگاه ضد عفونی کننده ( SUPER SANITIZER)  
 • دستگاه میکسر روغن خلا VACUUM FAT ADDITION
 • دستگاه میکسر روغن سرد پیوسته (Continues cold fat addition )
 • دستگاه ملاس میکسر (MOLASSES MIXER)
دستگاه اسیاب چکشی

پلت میل

برای تولید گندله ، این تجهیز خوراک دام از مواد پودری استفاده می کند و یکی از محبوب ترین ماشین آلات جهت تولید خوراک دام می باشد . اصولا گندله های چوب و گندله سوخت تحت عنوان سوخت مصرفی در اجاق گاز گلوله ای برای تولید گندله های خوراک دام استفاده می شوند . هم چنین کار پرس پوره مرطوب از طریق قالب در آسیاب اصلی صورت می گیرد . باید به این نکته اشاره کنم که در دستگاه های پلت میلبا در نظر گرفتن ظرفیت تولیدی از الکتروموتور های AC استفاده می شود .

دستگاه کرامبلر

در واقع این دستگاه خوراک خورد شده ر در قالب اندازه های خاصی تولید می کند . هم چنین دستگاه کرامیلر ، مشابه یک آسیاب غلتکی می باشد که به طور خاص برای خوردکردن گندله خوراک ، آسیاب آرد و فرآوری دانه های روغنی کاربرد دارد . در این دستگاه از الکتروموتور های با توان ۷٫۵ الی ۱۵ کیلووات بر اساس قطر و طول رول ها استفاده می شود . هم چنین انتقال قدرت بین الکتروموتور و رول های ثابت به واسطه  تسمه انجام می شود .کرامبلر دارای یک بای پس است که از طریق  پیستون پنوماتیک کارخود را انجام می دهد . 

دستگاه آسیاب چکشی

از آسیاب چکشی افقی جهت کم کردن ابعاد گندله به منظور آسیاب کردن استفاده می کنند . این آسیاب از یک محور افقی برای به کار انداختن چکش های عمودی استفاده می شود تا مواد خشک شکننده و فیبری حاوی چربی کمتر را  به راحتی خرد کند. 

آسیاب های چکشی که در کارخانجات تولید خوراک دام و طیور استفاده می شوند اغلب دارای ویژگی های زیر هستند : 

 1. الکتروموتور دو یا چهار قطبی
 2. قدرت الکتروموتور از ۱۵ کیلووات تا ۲۵۰ کیلووات
 3. چرخش دو طرفه روتور
 4. کنترل دمای بلبرینگ با سنسور دما PT 100 
 5. فلپ ورودی برگشت پذیر پنوماتیک و دستی
 6. سر و صدای بسیار کم و یاتاقان‌هایی با عمر طولانی

دستگاه میکسر ریبون

میکسر ریبون جهت مخلوط کردن  تعداد زیادی از مواد استفاده می شود . باید به این نکته اشاره کنم که به واسطه گیربکس ها ، انتقال قدرت بین الکتروموتور و پره های فلزی صورت می گیرد . ظرفیت دستگاه های ریبون ۱٫۲، ۲٫۴ ، ۳ ، ۴ ،۶ متر مکعب می باشد که معمولا رنج توان الکتروموتورهای سه فاز مورد استفاده در دستگاه میکسر ریبون از ۷٫۵ کیلووات تا ۳۷ کیلووات می باشد.

جهت کسب اطلاع از جدیدترین لیست قیمت ها و مشاوره رایگان قبل از خرید می توانید با متخصصان ما تماس بگیرید

 برای مشاوره رایگان نصب و هرگونه سوال فنی می توانید با این شماره تماس بگیرید

دستگاه میکسر پارویی

میکسر پاریی یکی از دستگاه هایی می باشد ک برای مخلوط کردن محصولات معدنی استفاده می شود . می توان گفت که حداقل قدرت الکتروموتوربکار رفته در این دستگاه میکسر ۴ کیلووات بوده و در دو مدل تک فاز و سه فاز ساخته می شود. هم چنین به این نکته دقت کنید که مدل تکفاز ۱۵۰ لیتر ظرفیت دارد و ظرفیت ۱۵۰ به بالا نیازمند به الکتروموتور سه فاز می باشد . 

میکسر پارویی

دستگاه کولر گلوله ای

استفاده از دستگاه کولر گلوله ای یکی از بهترین انتخاب ها برای خنک سازی گندله می باشد .  با پخش کننده چرخشی، گندله ها را می توان ببه صورت یکسان در مخزن خنک کرد. همانطور که می دانید هوای خنک گندله ها را معکوس می کند  و گندله از پایین به بالا در حال خنک شدن می باشد ، به همین دلیل  زمان خنک سازی افزایش پیدا می کند  . هم چنین ظرفیت این دستگاه از ۳ تا ۲۰ تن است که بر اساس ظرفیت دستگاه قدرت الکتروموتور ضد انفجار  از ۱٫۱ کیلووات تا ۳ کیلووات تعیین می شود .

دستگاه خنک کن عمودی و افقی

هر دستگاه خنک کننده دارای دو عملکرد اصلی می باشد : گلوله را خشک و خنک می کند . در مواقعی که فضای عمودی محدود می باشد  یا وقتی که محصول به صورت دانه بندی ریز تولید می شود،  از خنک کننده افقی می توان به عنوان جایگزین سایر سیستم های خنک کننده استفاده کرد . خنک کن افقی  به صورت مکانیکی گلوله ها را با بستر متحرک جابجا  می کند که همین عمل جریان مثبتی را که هنگام پردازش گلوله ها مورد نیاز است، تامین می کند.

دستگاه لرزش سیفر

از این دستگاه جهت پاک کردن شن و ذرات ریز از گندله استفاده می کنند . این دستگاه های مکانیکی برای تمیزکردن گلوله ها یا دسته بندی آرد ها به شدت تاثیر گذار هستند .هم چنین معمولا محصول درودی غربال به صورت یکنواخت در کل صفحه ها پخش می شوند . عمل مکانیکی الک به واسطه دو موتور ویبره  انجام می شود که در زیر بدنه غربال قرار گرفته اند تا به وزنه تعادل دسترسی بهتری  داشته باشند. توان مورد نیاز برای موتور ویبره با توجه به ظرفیت دستگاه انتخاب می شود.

دستگاه سرند دوار

باید به این نکته اشاره کنم که محصول الک شده روی مرکز صفحه ریخته می شود و به طور جداگانه از دستگاه خارج می شوند . به همین صرت مواد ریزتر از مواد درشت تر در حال حرکت ، جدا می شوند . 

هم چنین دستگاه سرند دوار قابلیت  طبقه بندی مواد از سایز ۶ میلیمتر تا ۵۵ میلیمتر را دارد. الکتروموتور مورد استفاده در دستگاه سرند می‌تواند بصورت تکفاز و سه فاز باشد و توان آن از ۱٫۱ کیلووات تا ۲٫۲ کیلووات می باشد.

دستگاه فرآوری کننده STHT 

فرآوری STHT دستگاهیمی باشد که عملکرد آن  سبب بهبود کیفیت گندله سازی می شود  و هم چنین عملکرد پیوسته تولید را تسریع می بخشد . این دستگاه  برای تولید یک خمیر اولیه خوب و با کفیفت ، دما و فشار را در هنگام انتقال مواد خام ترکیب می کند . فرآوری کننده STHT دستگاهی است که درجه ژلاتینه شدن نشاسته ها را بالا می برد  و گندله سازی حتی سخت ترین مواد خام را بهبود می بخشند. در نهایت الکتروموتور های  استفاده شده در این فرآوری کننده بر اساس  ظرفیت ، طول مخزن و سرعت پیچش مواد تعیین می شود.

دستگاه VACUUM FAT ADDITION

میکسر خلاء جهت ترکیب مستقیم  مواد مایع (به عنوان مثال، روغن و چربی ذوب) در محصول اکسترود شده بعد از اتمام فرایند خشک شدن ، طراحی شده است . هم چنین این دستگاه از دو پمپ خلا و هموژنایزر تشکیل شده است که پمپ خلا جهت ایجاد خلا درون مخزن دستگاه می باشد که توان مورد نیاز به واسطه یک الکتروگیربکس تامین شده و پمپ هموژنایزر عمل هموژنایزر بوسیله یک الکتروموتور ۳۰۰۰ دور با توان های ۱٫۵ کیلووات تا ۷٫۵ کیلووات انجام می دهد.

دستگاه میکسر روغن سرد پیوسته

دستگاه تزریق روغن خوراک هایی را که به درصد بالایی از چربی نیاز دارند مانند خوراک طیور بدون آسیب رساندن به فشردگی محصول نهایی خوراک را چرب و روغن دار می کند.

این چرخه پس از الک کردن گندله شروع می شود که باعث می شود گندله همگن، پر شده و خشک شود و درصد چربی آن بین ۷ تا ۱۱ درصد باشد.

دستگاه ملاس میکسر

بلافاصله پس از اتمام فرآیند اختلاط، محصول را می توان در همان دستگاه پوشش داد. این در مرحله ای اتفاق می افتد که به عنوان مرحله گسترش شناخته می شود.

مواد مخلوط شده با مواد مخلوط نشده پودر می شود. این مانع از چسبیدن مواده به هم در واحدهای حمل مواد بعدی پروسه تولید می شود.

4 thoughts on “آشنایی با چگونگی کارکرد الکتروموتور در کارخانجات خوراک دام و طیور

 1. جواد چگینی says:

  سلام و درود. از دستگاه پلت میل برای انجام چه کارهایی میشه استفاده کرد؟

 2. manager.b says:

  سلام دوست عزیز
  برای پلت کردن خوراک دام، تغذیه طیور، پرورش آبزیان، دترجنتها و انواع مواد شوینده، پلی اتیلن، داروی حشره کش، خاک اره و چوب، محصولات وابسته داروسازی، مواد شیمیایی، کودهای آلی و زغال سنگ ازین دستگاه استفاده میشه.

 3. manager.b says:

  سلام دوست عزیز. از مزایاش میشه به موارد زیر اشاره کرد:
  ساختار کم حجم و تنظيم آسان غلطک‌ها
  قابليت تميز کاري
  داشتن کمترين ميزان هدررفت
  قابليت خورد کردن پليت‌ها با کمترين غبار
  عمربالای غلطک‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید