الکتروموتور ضد انفجار

+

از آنجایی که الکتروموتور های ضد انفجار که یکی از انواع الکتروموتور ها هستند و امکان استفاده تنها در برخی نواحی را دارند ، این تجهیزات دارای شناسنامه و شناسه های ویژه ای هستند که به ما می گویند که آیا می توان از آنها در نواحی خاص و خطرناک استفاده کرد یا خیر ؟ با توجه به این امکانات ما می توانیم به راحتی از این تجهیزات در مناطق و نواحی مختلف بدون هیچ نگرانی استفاده کنیم .به همین دلیل برخی تجهیزات و ابزار‌های الکتریکی را فقط می‌توان در ناحیه ۲ به کار گرفت، در حالیکه برخی دیگر در ناحیه خطر ۱ نیز مورد استفاده قرار می گیرند. طبقه بندی بر اساس نواحی خطر را در ادامه به طور کامل توضیح می‌دهیم. باید به این نکته اشاره کنم که تمامی هزینه های این تجهیزات متناسب با نوع محافظت و مناسب بودن برای استفاده در محیط های گوناگون متفاوت می باشد و به همین جهت اگر یک مهندس طراح اشتباها یک ناحیه امن را خطرناک طبقه بندی کند . ناگزیر باید هزینه به طبع بیشتری را برای خرید تجهیزات ضد انفجار صرف کند . هم چنین این تجهیزات هزینه نگداری بیشتری دارند و در طول عمر خود نیز هزینه بالاتری به شرکت وارد می کند . از سوی دیگر این اشتباهات می تواند منجر به انفجار ناخواسته شود که پیامد های جانی و مالی زیادی در پی داشته باشد . ما در ادامه به طور کامل اطلاعاتی درباره الکتوروموتور ضد انفجار و جزئیات مربوط به آن با شما به اشتراک گذاشته ایم . پس با ما همراه باشید :

الکتروموتور ضد انفجار

الکتروموتور ضد انفجار چیست؟

متور های ضد انفجار عموما برای محیط های بسته مورد استفاده قرار می گیرند . ویژگی بارز این الکتروموتور های ضد انفجار ، جلگیری از بروز جرقه در مکان هایی که شامل بخارات و گاز های اشتعال زا هستند ، می باشد . الکتروموتور های ضد انفجار به خاطر حساسیت بالا و اهمیت زیادی که دارند علاوه بر حفظ ایمنی ، در صنایع مختلف کاربرد دارند . الکتروموتور های ضد انفجار یا ضد جرقه Explosion Proof دارای اقسام گوناگونی برای کاربرد های متفاوت هستند که ما در ادامه به آنها می پردازیم 

با مشخصات الکتروموتور ضد انفجار آشنا شوید

 • الکتروموتور های ضد انفجار به گونه ای طراحی شده اند که اگر انفجاری صورت بگیرد به محیط بیرونی منتقل نمی گردد . هم چنین آنها نیز باید به نوعی آب بندی شوند که در محیط های قابل انفجار از داخل شدن گاز به درون الکتروموتور پیشگیری کند . 
 • باید به این نکته اشاره کنم که جنس این موتور ها از مواد مقاوم می باشد چراکه ممکن است خوردگی می تواند باعث خرابی این تجهیزات شود و به همین دلیل جنس مود استفاده شده می بایست استحکام بالایی داشته باشد . 
 • استفاده از الکتروموتور های معمولی در محیط هایی که گاز های قابل انفجار و مایعات و بخار های قابل اشتعال وجود دارد ، موجب انفجار می شود ولی در این شرایط می توان از الکتروموتر های ضد انفجار استفاده کرد . 

لیست محصولات الکتروموتور ضد انفجار

نام محصول

توان

سایز فریم (IEC)

موجودی / قیمت

الکتروموتور ضد انفجار زیمنس سری ۱MA

از ۰٫۱۲ تا ۱۶۵ کیلووات

از ۶۳ تا ۳۱۵

تماس بگیرید

الکتروموتور ضد انفجار زیمنس سری ۱MJ

از ۰٫۲۵ تا ۹۰۰ کیلووات

از ۷۱ تا ۴۵۰

تماس بگیرید

الکتروموتور ضد انفجار زیمنس سری SIMOTICS XP

از ۰٫۱۲ تا ۱۶۵ کیلووات

از ۶۳ تا ۳۱۵

تماس بگیرید

الکتروموتور ضد انفجار زیمنس EX E

از ۰٫۲۵ تا ۴۶۰ کیلووات

از ۷۱ تا ۳۵۵

تماس بگیرید

الکتروموتور ضد انفجار زیمنس EX D

از ۰٫۰۹ تا ۱۰۰۰ کیلووات

از ۶۳ تا ۴۵۰

تماس بگیرید

الکتروموتور ضد جرقه زیمنس EX NA

از ۰٫۰۹ تا ۱۰۰۰ کیلووات

از ۶۳ تا ۴۵۰

تماس بگیرید

الکتروموتور ضد انفجار زیمنس EX T

از ۱ تا ۳۰۰ اسب بخار

از ۱۴۰ تا ۴۴۰

تماس بگیرید

الکتروموتور ضد انفجار ABB بدنه چدن ولتاژ بالا

از ۱۴۰ تا ۲۲۵۰ کیلو وات

از ۳۵۵ تا ۵۶۰

تماس بگیرید

الکتروموتور ضد انفجار ABB ولتاژ پایین IE2

از ۰٫۵۵ تا ۲۰۰۰ کیلو وات

از ۷۱ تا ۵۶۰

تماس بگیرید

الکتروموتور ضد انفجار ABB ولتاژ پایین IE3

از ۳۰ تا ۳۵۵ کیلو وات

از ۲۰۰ تا ۳۵۵

تماس بگیرید

الکتروموتور ضد جرقه ABB بدنه چدن ولتاژ بالا

از ۱۴۰ تا ۲۰۰۰ کیلو وات

از ۳۱۵ تا ۵۶۰

تماس بگیرید

الکتروموتور ضد جرقه ABB ولتاژ پایین IE2

از ۰٫۲۵ تا ۲۰۰۰ کیلو وات

از ۷۱ تا ۵۶۰

تماس بگیرید

الکتروموتور ضد جرقه ABB ولتاژ پایین IE3

از ۳۰ تا ۳۵۵ کیلو وات

از ۲۰۰ تا ۳۵۵

تماس بگیرید

الکتروموتور ضد اشتعال ABB ولتاژ بالا

از ۱۶۰ تا ۸۰۰۰ کیلو وات

از ۳۵۵ تا ۹۰۰

تماس بگیرید

الکتروموتور ضد اشتعال ABB ولتاژ پایین

از ۰٫۵۵ تا ۹۵۰ کیلو وات

از ۸۰ تا ۴۵۰

تماس بگیرید

الکتروموتور ضد انفجار امنیت افزوده ABB بدنه چدن ولتاژ بالا

از ۱۴۰ تا ۱۲۰۰ کیلو وات

از ۳۵۵ تا ۵۶۰

تماس بگیرید

الکتروموتور ضد انفجار امنیت افزوده ABB بدنه چدن ولتاژ پایین

از ۰٫۵ تا ۱۱۰۰ کیلو وات

از ۸۰ تا ۵۶۰

تماس بگیرید

کاربرد الکتروموتورهای ضد انفجار در چیست؟

همانطور که گفته شد با در نظر گرفتن کاربرد های تجهیزات ضد انفجار ، از این الکتروموتورها در صنایع گوناگونی استفاده می کنند که در ادامه به برخی از آنها اشاره کرده ایم :

  • صنایع شیمیایی و پتروشیمی مانند کارخانه الکل سازی و رنگ سازی
  • صنایع نظامی و دفاعی
  • انتقال گازها و جا به جا نمودن سوخت مثل جایگاه های پمپ های سی ان جی و پمپ بنزین

انواع گوناگون الکتروموتور ضد انفجار

 • پوسته باز

  الکتروموتورهای ضد انفجار پوسته باز از نظر محافظت به چهار قسمت مختلف تقسیم می شوند :

  • کاملاً محافظت گردیده
  • حفاظت شده در برابر قطره
  • حفاظت شده در برابر پاشش
  • حفاظت شده در برابر شرایط آب و هوایی

  پوسته محصور

  الکتروموتورهای ضد انفجار پوسته محصور به هیچ وجه مناسب محیط های خطرناک نیستند که می توانیم آن را در موارد زیر جمع بندی کنیم :

  • الکتروموتور محصور ضد انفجار
  • الکتروموتور محصور با مقدار هوای کافی
  • الکتروموتور محصور بدون وجود تهویه هوا
  • الکتروموتور محصور به همراه پروانه خنک کننده 

اجزای تشکیل دهنده الکتروموتور ضد انفجار و مشخصه فنی آن

همانطور که می دانید الکتروموتور های ضد انفجار دارای اجزای متفاوتی هستند که هر کدام وظیفه خاص خود را بر عهده دارد و ما به برخی از آنها خواهیم پرداخت . 

 • فن خنک کننده

وظیفه این قسمت خنک کردن قطعات داخلی و محفظه بیرونی می باشد . 

 • استاتور

یکی از وظایف مهم این قسمت ، کاهش دادن انرژی می باشد و قسمت ثابت مدار الکترومغناطیسی ، الکتروموتور ضد انفجار است .

 • شکاف هوا

یکی از اصلی ترین قسمت های دستگاه ، شکاف هوا می باشد تا کارکرد توانی موتور را کنترل کند . 

ویژگی های الكتروموتور ضد انفجار :

Deflagration:

سرعت احتراق صدای کمی ایجاد می کند و مخلوط در دمای تقریبا نزدیك به نقطه انفجارمعمولا به شكل یك Deflagration می‌سوزد.

Explosion:

سرعت احتراق عموما حدودm/s است و افزایش فشار در حدود ۳ تا ۱۰ بار ایجاد می شود . هم چنین افزایش صدا در اثر دمای زیاد کاملا قابل ملاحظه می باشد . 

Detonation:

سرعت احتراق در حدود Km/s است. در این حالت افزایش فشار می تواند بیشتر از ۲۰ بار نیز باشد و صدای تندی ایجاد می شود . این احتراق در برخی موارد بصورت واكنش مواد قابل اشتعال در یک توزیع ملایم اكسیژن است كه قبلا در هوای محیط مخلوط شده و همچنین ممكن است واكنش موادی باشد كه شامل اكسیژن مورد نیاز احتراق به شكل یک تركیب شیمیایی باشد.

حفاظت انفجاری اولیه:

این قسمت می تواند از وقع انفجار تا حدودی پیشگیری کند . از آنجا كه جلوگیری  از ایجاد شرایط خطر،  به مراتب بهتر از محافظت درمقابل خطر است، محدودیتی كه فضای قابل انفجار به عنوان احتیاط های پیشگیری تقدم دارد، ما آن را بعنوان حفاظت انفجاری اولیه می‌شناسیم

پرهیز از مایعات قابل اشتعال:

در اولین مرحله باید مواد قابل اشتعال را جایگزین ماده غیز قابل اشتعال کرد به صورتی كه می‌توان حلال‌های بر مبنای آب یا هیدروكربن‌های هالوژنه غیر قابل اشتعال به‌جای حلال‌های قابل اشتعال استفاده كرد. از روغن‌های هالوكربن  نیز  به‌جای مایعات منتقل كننده فشار قابل اشتعال و از پركننده‌های غیر قابل اشتعال به‌جای پركننده‌های پودری قابل اشتعال می توان استفاده کرد . این موارد  تنها در یک دامنه محدود قابل بکارگیری هستند.

الکتروموتور ضد انفجار

طرز کار الکتروموتور DC

مركز محدودیت ها:

از طریق محدود کردن مواد قابل اشتعال می توان تا حد زیادی می توان از خطر فضای قابل انفجار پیشگیری کرد . زمانی که این میزان بکار رود، تمركز مواد قابل اشتعال باید زیر بیشترین حد انفجار یا بالای بالاترین حد انفجار نگه داشته شود. دربسیاری از مکان هایی كه با بخار اشباع كار می‌كنند، تغلیظ را می‌توان به‌وسیله انتخاب مناسب شرایط كار در تمام دستگاه‌ها كنترل کرد. در عمل محدود كردن تغلیظ ترجیحا در دامنه بین صفر و پایین‌تر از حد انفجار به‌کار می‌رود.

غیر فعال كردن (بی اثر سازی):

با تركیب حجمی كمتر از ۱۰% اكسیژن فضا دیگر مستعد انفجار نیست، همچنین زمانی که نسبت حجمی گازهای بی‌اثر به گازهای قابل اشتعال حداقل ۲۵ باشد، یک محیط قابل انفجار دیگر خطر انفجار ندارد . 

تهویه:

با استفاده از تهویه می توانید از ایجاد فضای قابل انفجار جلوگیری کنید ، به‌طوری كه برای اطمینان از عدم تشكیل فضاهای قابل انفجار خطرناک درهیچ نقطه‌ای و هیچ زمانی، می‌توان از تهویه استفاده کرد اما تهویه ثابت پایدار در اتاق‌های كار فقط وقتی می‌تواند در حد ایمنی پیشگیری كند كه امكان تخمین ماكزیمم مقدار گازها و بخارات متصاعد شده موجود باشد و موقعیت منابع و شرایط انتشار آنها به اندازه كافی مشخص باشد. در مورد غبارها، تهویه فقط وقتی به اندازه كافی توانایی حفاظت را دارد كه ته‌نشین شدن بارهای اضافی خطرناک به‌طور قابل اطمینانی پیشگیری شده باشد.

جهت کسب اطلاع از جدیدترین لیست قیمت ها و مشاوره رایگان قبل از خرید می توانید با متخصصان ما تماس بگیرید

طراحی الکتورموتور ضد انفجار

طرح ضدانفجاری:

وسایل باید به گونه ای طراحی شوند که فشار explosion یا detonation را تحمل كنند. اگر denotation ها وجود نداشته باشد، كافی است دستگاهها مطابق با یادداشتهای AD منتشر شده بوسیله كمیته آلمانی برای مخازن تحت فشار برای فشاری حداقل هشت بار بزرگتر از فشار مطلق كاری طراحی شود .

رهاسازی فشار انفجار:

اگر نیازهای طراحی ضد انفجار برآورده نشود، باید یك سیستم رهاساز فشار موثر بكار گرفته شود. عبارت رهاسازی فشار انفجار در یك مفهوم وسیع هر چیزی را كه به صورت گذرا یا پایدار، فورا یا بعد از رسیدن به فشار مشخصی دستگاه های بسته را باز كند تا انفجار در آنها دركی جهت بی ضرر رخ دهد، دربر می گیرد. فشار دستگاه ها را باز می كند باید دقت كنیم كه فشار به طرز غیر مضر آزاد شود بطوریكه از خسارت مهم مثلا ناشی از فشار و شعله یا پرتاب تكه ها به همه اشخاص اجتناب شود. فشار باید حتی الامكان در یك مسیر مستقیم كوتاه در هوای آزاد رها گردد. تجهیزات رهاسازی فشار كه بایستی بعد از كار اتوماتیك مجددا تایید شود، فقط وقتی ممكن است بكار رود كه قابلیت سرویس دهی آنها بوسیله تست های انفجار چك شده باشد.

فرونشانی انفجار:

تحت شرایط قطعی با انفجارهای در مخازن مستقیما بعد از رخ دادن یك جرقه و ایجاد یك انفجار جزئی می توان شعله ها را به سرعت بوسیله بكار گیری سریع مواد خاموش كننده مناسب خاموش كرد، بطوری كه باعث ماكزیمم فشار پایین ترین گردد. فرونشانی انفجار ترجیحا با بكار گیری كاشف های نوری كه باعث ایجاد یك توده ضخیم مواد خاموش كننده در جلو اشعه و در نتیجه خفه كردن آن می شود، صورت می گیرد. تأثیر آنها بوسیله انتخاب مواد خاموش كننده و روش توزیع آن در نظر گرفته شود.

 

4 thoughts on “الکتروموتور ضد انفجار

 1. مصطفی بهمنی says:

  سلام روز بخیر. کارکرد استاتور در الکتروموتور ضد انفجار چیه؟

 2. manager.b says:

  سلام روز شما هم بخیر.
  یکی از وظایف مهم این قسمت، کاهش دادن انرژی است و این قطعه، قسمت ثابت مدار الکترومغناطیسی الکتروموتور ضد انفجار است.

 3. رامتین says:

  سلام. میخواستم بدونم از الکتروموتور ضد انفجار تو چه محیطایی استفاده میشه؟

 4. manager.b says:

  سلام دوست عزیز
  استفاده از الکتروموتورهای معمولی در محیط‌هایی که گاز های قابل انفجار و مایعات و بخارهای قابل اشتعال وجود دارد، موجب انفجار می‌شود به همین دلیل تو این شرایط از الکتروموتر های ضد انفجار استفاده میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *