موادکش و گازگیر (خشک کن ) برند POLYTECH

شاید به نظر برسد مواد پلاستیکی خام، خشک هستند اما در اصل اینطور نیست. مواد هیپوروسکوپی، موادی نظیر پلی کربنات و نایلون ها هستند که می‌توانند رطوبت هوا را به خود جذب کنند و باید از طریق قالب گیری این وسایل را خشک کنیم . گازگیر وسیله ایست که می‌تواند رطوبتی که در مواد وجود دارد را بگیرد و کیفیت وسیله‌ی مصرفی را افزایش دهد. ما در این مقاله قصد داریم در مورد دستگاه گازگیر بیشتر صحبت کنیم و شما را با این دستگاه و کاربرد آن آشنا کنیم.

موادکش و گازگیر

منظور از فرایند گازگیری و گازگیر دستگاه تزریق پلاستیک

قبل از اینکه به سؤال “گازگیر دستگاه تزریق پلاستیک چیست؟” پاسخ دهیم، بد نیست کمی درباره‌ی پلاستیک‌ها بیشتر بدانیم. مواد پلاستیکی در دو نوع تولید می‌شوند؛ پلاستیک‌های رطوبت‌گیر و پلاستیک‌های رطوبت‌زدا. پلاستیک‌های رطوبت‌زدا، مانند پلی‌پروپیلین، فقط در سطح خود رطوبت را نگه می‌دارند و هیچ رطوبتی به داخلشان نفوذ نمی‌کند که با یک دستگاه خشک‌کن ساده می‌توان این رطوبت را از روی پلاستیک‌های رطوبت‌زدا برطرف کرد.

در مقابل، پلاستیک‌های رطوبت‌گیر، از جمله پلی‌استر پت، تمایل زیادی به جذب و نگهداری رطوبت در داخل خود دارند و باید حتما قبل از تزریق، رطوبتشان گرفته شود. فرایند جذب رطوبت پلاستیک، یک واکنش شیمیایی هیدرولیز در دمای ۶۵ درجه‌ی سانتی‌گراد است که طی آن زنجیره‌های پلیمری کوتاه‌تر شده و حفره‌های میانی ناشی از رطوبت از میان مواد پلاستیکی خارج می‌شوند؛ اما حالا برویم سروقت پاسخ به سؤال «گازگیر دستگاه تزریق پلاستیک چیست؟».

گازگیر پلاستیک همان وسیله‌ای است که کار خشک‌کردن پلاستیک و خروج رطوبت از میان آن را انجام می‌دهد. یک گازگیر مواد پلاستیک به‌طور معمول می‌تواند حدود ۰/۰۶ متر مکعب هوای مرطوب را از یک کیلوگرم پلیمر خارج کند.

انواع گازگیری پلاستیک

مدل‌های مختلفی از دستگاه گازگیر پلاستیک وجود دارد که هر کدام برای کاربردی خاص طراحی شده‌اند. در ادامه انواع گازگیر‌های دستگاه تزریق پلاستیک را بررسی می‌کنیم:

گازگیر پلاستیک ساده یا خشک کن ساده

در این نوع دستگاه رطوبت پلاستیک از طریق صفحات خشک‌کن و با استفاده از هوای گرم گرفته می‌شود. رطوبت استخراج شده نیز به‌وسیله‌ی قیف‌ها از دستگاه خارج می‌گردد. این دستگاه‌ها معمولا توانایی کمی برای استخراج رطوبت دارند و در ابعاد گسترده، باید از نوع دوقلوی آن استفاده کرد.

دستگاه گازگیر پلاستیک روتور

دستگاه گازگیر پلاستیک روتور نوعی از خشک‌کن‌هاست که با تنظیم دستی نقطه‌ی شبنم کار می‌کند و کاربر اجازه دارد تا نقطه‌ی شبنم را بر اساس مواد پردازشی انتخاب کند. منظور از نقطه‌ی شبنم حداقل دماییست که بخار آب می‌تواند در هوا معلق بماند، بدون اینکه تقطیر شود. علت نام‌گذاری این نوع گازگیر، استفاده از روتور برای ایجاد جریان هواست که می‌تواند تا ۴۰ درصد در مصرف انرژی نسبت به نوع سنتی صرفه‌جویی کند.

دستگاه گازگیر پلاستیک فشار پایین

گازگیر فشار پایین نوعی دستگاه گازگیر پلاستیک است که با ایجاد خلاء، دمای نقطه‌ی جوش آب را از ۱۰۰ درجه به ۵۶ درجه‌ی سانتی‌گراد می‌رساند و رطوبت را در یک ششم زمان لازم برای گازگیرهای سنتی، از مواد خارج می‌کند. این نوع خشک‌کن علاوه‌بر صرفه‌جویی در زمان و هزینه، باعث کاهش خطر تخریب مواد در اثر مجاورت با حرارت در طولانی مدت نیز می‌شود.

دستگاه گازگیر پلاستیک هوای فشرده

نوعی از گازگیرهای جمع‌وجور و سبک‌وزن است که دقیقا شبیه گازگیرهای خشک‌کن دوقلو طراحی شده با این تفاوت که به‌جای استفاده از جریان هوا، از هوای فشرده استفاده می‌کند.

دستگاه گازگیر پلاستیک هوای گرم

این نوع گازگیر همان‌طور که از نامش پیداست، با کمک جریان هوای گرم باعث خروج رطوبت از سطح پلاستیک می‌شود. معمولا از این مدل برای موادی استفاده می‌شود که در هوای سرد بوده‌اند و برای شروع پروسه، نیاز به گرما دارند. گازگیر هوای گرم به یک دمنده و بخاری مجهز است که جریان هوای گرم شده را به‌سمت مواد هدایت می‌کنند.

 

جهت کسب اطلاع از جدیدترین لیست قیمت ها و مشاوره رایگان قبل از خرید می توانید با متخصصان ما تماس بگیرید

 برای مشاوره رایگان نصب و هرگونه سوال فنی می توانید با این شماره تماس بگیرید

اجزا دستگاه گازگیر

گازگیر دستگاه تزریق پلاستیک معمولی که اصطلاحا گازگیر تزریق پلاستیک نیز گفته می‌شود، از اجزای اصلی زیر تشکیل شده است:

 • چرخ خشک‌کن؛
 • صفحه‌ی خشک کن؛
 • قیف زرین؛
 • مدار هوا؛
 • مدار تفکیک؛
 • فن خنک کننده؛
 • بویلر؛
 • هیتر جریان هوا؛
 • فیلتر بازسازی.

 

مواد خشک کن و گازگیر

عملکرد خشک کن یا گازگیر تزریق پلاستیک 

نحوه‌ی کار دستگاه گازگیر تزریق پلاستیک به این صورت است که ابتدا چرخ خشک کن، صفحه‌ی خشک‌کن را می‌چرخاند و مواد پلاستیکی اولیه روی این چرخ قرار گرفته‌اند. جریان هوای این صفحه‌ی چرخان از طریق مدار خروجی صفحه‌ به سمت هیتر فرایند رفته و در آن‌جا حرارت می‌بیند. سپس جریان داغ شده به سمت قیف رزین هدایت می‌شود. در داخل قیف این جریان هوا به سمت بالا حرکت می‌کند تا وارد مدار تفکیک شود. در طول مسیر بازگشتِ جریان به سمت صفحه‌ی چرخان از طریق مدار تفکیک، با کمک فن خنک کننده، این جریان سرد شده و رطوبت از آن خارج می‌شود. یک مدار جداگانه نیز وظیفه‌ی گرم کردن هوا و خشک‌کردن را دارد. در نهایت این صفحه‌ی خشک‌کننده نیز باید خنک شود که برای انجام آن انشعابی از هوای خنک مدار تفکیک به زیر صفحه‌ی خشک کننده، متصل می‌شود. اگر پلاستیک در گازگیر دستگاه تزریق پلاستیک به‌خوبی خشک شود یا اصطلاحا رطوبتش گرفته شود، کیفیت بالایی پیدا می‌کند.

 • با خشک کردن پلاستیک توسط دستگاه گازگیر پلاستیک، حفره‌های رطوبت از میان پلاستیک خارج شده و شکل اصلی پلاستیک حفظ می‌شود؛
 • پروسه‌ی گازگیری پلاستیک می‌تواند از بروز نقایصی مثل لکه یا لایه‌لایه شدن سطح پلاستیک جلوگیری کند؛
 • با گازگیری پلاستیک در برخی از پلیمرها، می‌توان مقاومت آن‌ها نسبت به ضربه و کشش را افزایش داد.
گازگیر مواد

گازگیری مواد پلاستیک

تزریق پلاستیک به فرایند ساخت قطعات پلاستیکی در ابعاد گسترده گفته می‌شود و قبل از انجام شکل‌دهی قطعات، باید از بالا بودن کیفیت پلاستیک مطمئن شوید. به‌همین علت، عملیات گازگیری مواد پلاستیک را باید حتما قبل از تزریق انجام داد تا از وجود هر گونه رطوبت در تولیدات پلاستیکی جلوگیری شود. گازگیری مواد پلاستیک باعث می‌شود که کیفیت ظاهری و ساختاری پلیمرها به‌طرز چشمگیری بهبود پیدا کند. گازگیر مواد پلاستیک یا همان خشک کن ، که به صورت قیف مواد و قابل نصب روی دستگاه و یا پایه مناسب جهت خشک کردن رطوبت مواد پلاستیک و یا به اصطلاح گازگیری مواد است.

برخی از انواع مواد مثل پلی آمیدها و پلی کربنات و ای بی اس  به دلیل جذب رطوبت لازم است قبل از استفاده در خط تولید تزریق پلاستیک رطوبت زدایی یا به اصطلاح گازگیری شوند تا قطعه تولید شده از کیفیت و ظاهری مطلوب برخوردار شود. در استفاده از مواد بازیافتی نیز در اکثر مواد و تقریب همیشه باید از گازگیر قبل از تولید استفاده شود تا افت کیفیت ناشی از کهنه بودن مواد به حداقل برسد. سیستم قیف‌های گازگیر به این صورت است که پس از ریختن مواد درون آن بوسیله فن هوای داغی که از المنت‌های الکتریکی عبور داده شده از میان مواد با فشار دمیده می‌شود و در حین عبور از لابه لای دانه های مواد رطوبت آنها را تبخیر کرده و با جریان هوای ایجاد شده به خارج از قیف هدایت میگردد و مواد قبل از ورود به گلویی اکسترودر تزریق عاری از رطوبت و تقریبا خشک خواهد شد و پس از تولید هیچ آثار و نشانی از رطوبت یا همان گاز ایجاد شده در سیلندر اکسترودر بر روی سطح قطعه تولید شده نمایان نخواهد شد.قیفهای گازگیر در سایزهای ۲۵، ۵۰، ۷۵، ۱۰۰، ۱۵۰، ۲۰۰، ۳۰۰، ۴۰۰، ۶۰۰، ۸۰۰ و ۱۰۰۰ کیلویی موجود است.

2 thoughts on “موادکش و گازگیر (خشک کن ) برند POLYTECH

 1. داریوش جهانی says:

  سلام. کاربرد موادکش و گازگیر پلاستیک رو میخواستم بدونم

 2. manager.b says:

  سلام دوست عزیز
  موادکش و گازگیر پلاستیک، کار خشک‌کردن پلاستیک و خروج رطوبت از میان آن را انجام می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *