مهم ترین تفاوت های کمپرسور و بلوئر صنعتی که نمیدانید!

کمپرسور

همانطور که می دانید هم بلوئر صنعتی و هم کمپرسورها برای انتقال جریان هوا یا دمندگی در فضای مورد نظر استفاده می شود .  اصولا از بلوئر در استخر های پرورش ماهی ، تصفیه خانه ها ، تهی هوا و . . . . با توجه به ساختار داخلی که دارد ، استفاده می شود .

به طور کلی از بلوئر و کمپرسور با فشار زیاد و کم در محیط های مختلف استفاده می کنند که از نمونه بلوئر ها می توان به روتس بلوئر ، فن بلوئر ، بلوئر ساید چنل و اسکرو بلوئر اشاره کرد و هر یک از این نمونه ها با توجه به ارکردی که دارند دارای اهمیت ویژه ای هستند . کمپرسور نیزجهت دمندگی سیال با فشار بیشتر مورد استفاد قرار می گیرد که در دو مدل محوری و شعاعی تولید می شوند .

بلوئر

بررسی تفاوت انواع بلوئر و کمپرسور از نظر کاربرد

عموما در بسیاری از صنایع برای کارکرد های مختلفی از پمپ ها استفاده می شود که هرکدام از آنها دارای مزایا و معایبی هستند .  کارخانه های تولید مواد غذایی ، مواد دارویی ، بیمارستان ها و …. از جمله محیط هایی هستند که از پمپ ها استفاده می کنند و از هیچ گونه روغنی برای خنک کردن و روانکاری نباید استفاده کرد چرا که ممکن است موجب اختلال در روند کار شود . همانطور که گفته شد بلوئر هوا صنعتی برای خنک شدن یا روانکاری نیازی به روغن ندارند و به همین جهت در صنایع مختلف می تواند یکی از بهترین انتخاب ها باشد .  با توجه به کاربرد های بلوئر و کمپرسور می توان  مهم ترین تفاوت آنها به این صورت بیان کرد :

۱ در کمپرسور مخزن کوچکی جود دارد که برای متراکم سازی هوا می باشد در صورتی که بلوئر ها از طریق افزایش متوسط فشارشان ، هوا را به حرکت در می آورند .

۲ کمپرسور ها همانند بلوئر ها نمی توانند جهت جریان هوا را با تغییر زاویه تیغه های دستگاه تغییر دهند .

روتس بلوئر و کاربردهای فراوان آن در صنایع

باید به این نکته اشاره کنم که از آنجایی که روتس بلوئر ها برای خنک شدن و روانکاری از پیستون های بدون روغن و آب استفاده می کنند و در برخی موارد آن کمپرس شدن هوا در چندین مرحله انجام می شود ، می توان بدون نیاز به تصفیه هوای خروجی از آن در صنایع استفاده کرد .

روتس بلوئر گریتک

جهت کسب اطلاع از جدیدترین لیست قیمت ها و مشاوره رایگان قبل از خرید می توانید با متخصصان ما تماس بگیرید

 برای مشاوره رایگان نصب و هرگونه سوال فنی می توانید با این شماره تماس بگیرید

فن بلوئر و نقش اساسی آن در تهویه هوا

فن بلوئرها در سه مدل فن جریان محور، فن گریز از مرکز و فن های جریان متقاطع وجود دارد که هر کدام کاربرد خاصی دارند:

به طور کلی از فن ها در موتور های کوچک ، تونل های باد ، هواکش های صنعتی  . . . . استفاده می کنند . هم چنین از فن های گریز از مرکز برای گردش هوا استفاده می کنند . در واقه این فن ها هوا را به داخل می کشند و و از طریق نیروی گریز با شدت بیشتری هوا را به بیرون پرتاب می کنند . این فن ها به راحتی در محیط های مرطوب با درجه حرارت بالا می توان استفاده کرد .

فن بلوئر

ساید چنل و تولید هوا برای آبزیان!


از ساید چنل ها هم برای مکندگی و هم دمندگی استفاده می کنند و به همین منظور این دستگاه در مدل های مختلف که شامل تک فاز ، سه فاز ، تک پروانه ، دوپروانه و سه پروانه می شوند ، تولید می شود که دارای توان های تولیدی متفاوتی هستند .  

 

ساید چنل ها از جمله پمپ های بدون روغن هستند که زمان دمندگی هوا روغنی از آنها خارج نمی شود و از این دستگاه می توان برای تجهیزات آزمایشگاهی و انتقال مواد غذایی استفاده کرد . هم چنین در صنایعی مانند خودرو سازی ، استخرهای پروش ماهی ، صنایع پلاستیک و . . .  از ساید چنل ها استفاده می کنند . مهم ترین کاربرد این دستگاه در استخر های پرورش ماهی می باشد چراکه با استفاده از آن این امکان را فراهم می آورد که با افزایش تعدا آبزیان باز هم مشکلی برای تولید اکسیژن وجود نداشته باشد .

نقش اساسی بلوئر اسکرو در صنایع داروسازی

بلوئر های اسکرو در دو مدل روغنی  خشک در بازار وجود دارند . در مدل های خشک این دستگاه از هیچ روغنی استفاده نمی کنند و به همین دلیل کاربرد بیشتری دارد . البته باید به این نکته اشاره کنم که از این مدل برای دور بالا نمی توان استفاده کرد . اما بلوئر های اسکرو روغنی برای جلوگیری از اصطکاک و خنک شدنشان روغن را دائما به قطعاتشان تزریق می کنند  به همین جهت برای تولید فشار هوا در دور بالا استفاده می شوند.

بلوئر های پرورش ماهی

کاربرد گسترده کمپرسور از قدیم تاکنون

اگرچه در بیشتر صنایع بلوئر ها جایگزینی برای کمپرسور ها هستند اما همچنان برخی از صنایع از کمپرسورها نیز استفاده می کنند . هم چنین از کمپرسور ها در صنایع نفت و گاز ، سیستم تهویه خانگی ، نیروگاه های تولید برق ، موتور های جت ، کابین های هواپیما و زیر دریایی و خودرو های ساری و ماشین آلات استفاده می نند .

برندهای تولید کننده کمپرسور و بلوئر

برند های متفاوتی در حوزه تلید این تجهیزات فعالیت دارند . از میان میان کشورهای خارجی تولید کننده بلوئرهای صنعتی، کشور تایوان با حدود ۱۰ کمپانی معروف و خوش نام یکی از بهترین کشورهای تولید کننده این قطعات است.
روتس بلوئر گریتک تایوان یکی از معروف ترین این کمپانی ها می باشد که در فروشگاه های مختلف ایران به فروش می رسد .

4 thoughts on “مهم ترین تفاوت های کمپرسور و بلوئر صنعتی که نمیدانید!

 1. امیر فرزامیان says:

  سلام خسته نباشید
  دلیل لرزش فن دستگاه کمپرسور چی میتونه باشه؟

 2. manager.b says:

  سلام دوست عزیز
  علتش میتونه بالانس نبودن پروانه، عدم گردش خوب روغن، گرفتگی رادیاتور خنک‌کننده، گرفتگی در صافی روغن، گرفتگی در فیلتر روغن و یا گرفتگی در رادیاتور باشه.

 3. احمدرضا ایمانی says:

  سلام تفاوت بلوئر و کمپرسور از نظر کاربرد چیه؟

 4. manager.b says:

  سلام وقتتون بخیر.
  از کمپرسورها در سیستم‌ ها، هرگاه گازی با فشار بالا حمل شود، در تبرید و تهویه مطبوع، در موتورهای توربین گاز، زیردریایی ها و هواپیما ها استفاده می شوند. بلوئرهای صنعتی، سرعت انتقال حجم بالایی را با نسبت فشار نسبتاً بیش تری به فن‌های معمولی ارائه می دهند اما بسیار کمتر از کمپرسورها این کار را انجام می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید