گیربکس صنعتی

معرفی انواع گیربکس های صنعتی + قیمت خرید گیربکس نو و دست دوم

گیربکس صنعتی سری zly دست دوم پارس درایو

گیربکس صنعتی چیست؟

گیربکس صنعتی ابزاری است که براي انتقال توان مکانیکی از يک منبع توليد توان به یک مصرف کننده و یا تامین گشتاور و سرعت دوراني مورد نياز مصرف کننده به کار می رود. گیربکس صنعتی در واقع یک واسطه بين منبع توان و مصرف کننده توان مي باشد که بین این دو يک انعطاف پذيری برقرار می کند. به دليل هماهنگ بودن گشتاور و سرعت دوراني منبع توليد توان و مصرف کننده نياز به یک ماشین دارند که بتواند اين هماهنگي را به صورت يک واسطه برقرار کند.این امر بسیار ضروری است و به همین علت دستگاهي که این خواسته را مي تواند تامين کند باید وجود داشته باشد که آن ابزار همان گیربکس صنعتی نام دارد. این نکته که منبع توليد توان با چه نوع سوخت يا منابع انرژي توان را توليد مي کند مهم نیست، بلکه اين مهم است که در شفت ورودي به گيربکس توان توليد شده را به صورت گشتاور به گیربکس منتقل کند. دستگاه­ هایی که می توانند توان مورد نياز گيربکس صنعتی را تامين کنند شامل الکتروموتورها – موتورهاي ديزل – موتورهاي بنزيني – موتورهای گاز سوز- توربين های بخار – توربين های گازی – توربين های آبی -توربين های بادی – موتورهای جت – و منابع توليد توانی که انرژی خود را از خورشيد تامين ميی کنند می ­باشند. مصرف کننده مي تواند هر نوع ماشيني باشد و فقط کافی است که مصرف کننده بتواند توان خروجي از گیربکس صنعتی را بصورت گشتاور دريافت کند.

انواع گیربکس صنعتی و کاربرد آن در صنایع مختلف

گیربکس  صنعتی به زبان ساده ابزاری است که به منظور انتقال و افزایش قدرت و یا جهت تنظیم قدرت مورد نیاز دستگاه های صنعتی از طریق کاهش یا افزایش نیروی گشتاور موتور مورد استفاده قرار می گیرد. با افزایش سرعت ، گشتاور کاهش می یابد و با کاهش سرعت، گشتاور افزایش می یابد. همچنین به منظور تغییر جهت دوران نیز می توان از آن استفاده نمود. به عبارت دیگر مأموریت گیربکس صنعتی، گرفتن قدرت از منبع آن ( الکتروموتور ) و انتقال این قدرت به میزان مورد نیاز به مصرف کننده قدرت است. انواع گیربکس صنعتی برای مصارف متعددی مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله در صنایع دفاعی، غذایی، شیمیایی، مس، فولاد، سیمان، نفت، گاز، پتروشیمی، کاشی و سرامیک و …… همچنین از گیربکس های صنعتی در آسانسورها، جرثقیل، قرقره ها و اهرم ها نیز استفاده می شود. گیربکس های صنعتی به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند که در ادامه به هر یک از آن ها می پردازیم.

1) گیربکس صنعتی کاهنده:

گیربکس های صنعتی کاهنده بین موتور و متحرک قرار می‌گیرند و با کاهش دور الکتروموتور، گشتاور و دور خروجی مورد نیاز را تامین می ­کنند. در خروجی این نوع از گیربکس های صنعتی سرعت کم و قدرت بالا را مشاهده می کنیم.

2) گیربکس افزاینده:

گیربکسهای صنعتی افزاینده همانند گیربکس های کاهنده بین موتور و متحرک قرار می‌گیرد اما در این نوع از گیربکس ها با افزایش دور الکتروموتور، گشتاور و دور خروجی مورد نیاز تامین می­ شود که عموما قدرت کمتر و سرعت بیشتری را در پی خواهد داشت. در برخی از صنایع بخصوص صنایع نیروگاهی و صنایع پالایشگاهی و صنایع پتروشیمی نیاز به گیربکس صنعتی با دور بالا است که در این موارد از این نوع از گیربکس های صنعتی استفاده می‌شود.

همچنین گیربکس های صنعتی بر اساس نحوه قرارگیری دنده‌ها نیز به 4 نوع گیربکس های هلیکال، گیربکس های حلزونی، گیربکس های خورشیدی و گیربکس های صنعتی خاص تقسیم بندی می‌شوند که در ادامه به آن ها می پردازیم. گیربکس صنعتی هلیکال و گیربکس صنعتی حلزونی عموماً نسبت تبدیل‌های معینی دارند و برای رسیدن به نسبت تبدیل‌های بالاتر (دور کمتر) می­توان دو گیربکس صنعتی را باهم کوپل کرد که این کار در گیربکس خورشیدی با تعویض نسبت بین طبقات و یا افزودن طبقه برای رسیدن به نسبت دور دلخواه انجام می‌شود.

شرکت توسعه صنعت پارس ماشین ( پارس درایو ) نمایندگی رسمی واردات و پخش انواع گیربکس های صنعتی با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت در ایران است.

گیربکس صنعتی سری ZLY

گیربکس صنعتی سری zly دست دوم قیمت خرید پارس درایو

جهت کسب اطلاع از جدیدترین لیست قیمت ها و مشاوره رایگان قبل از خرید می توانید با متخصصان ما تماس بگیرید

گیربکس­های هلیکال شامل تعدادی چرخ دنده هستند که دارای ساختار مارپیچ یا هلیکال می باشند و به همین دلیل به این نام معرفی می شوند. این نوع چرخدنده ها از دسته چرخدنده های ساده ولی با امتداد پروفیل مورب نسبت به امتداد شفت می باشند. انتقال نیرو در این نوع جعبه دنده ها با توجه به ساختار چرخ دنده های آنها (هلیکال) با حرکت یک نقطه در امتداد سطح دنده انجام می شود. در این گیربکس ها به علت کاستن صدا و درگیری نرم چرخ دنده ها، در سیستم های انتقال نیرو به کار می روند و می توانند در دورها و توان های بالاتری نسبت به دنده های ساده استفاده شوند. اساس کار این نوع گیربکس ها بدین شکل می باشد که با کاهش دور باعث افزایش گشتاور در قسمت خروجی می شوند. تفاوت دنده ­های مورب با دنده­ های صاف در تولید صدا و سطح تماس است. از آن­جا که سطح تماس بین دو دنده در حالت مورب بیشتر از حالت راست است، بنابراین بازدهی این نوع دنده بیشتر و تولید صدای کمتری دارد. برای مطالعه بیشتر در این مورد می توانید مقاله مربوط به گیربکس هلیکال را مطالعه نمایید.

قیمت خرید گیربکس هلیکال شفت مستقیم پارس درایو صنعتی

این نوع از گیربکس ها متشکل از یک ماردون فولادی که سخت کاری پیوسته شده و سنگ خورده است و یک چرخدنده حلزونی از جنس غالبا برنز ریخته گری شده است. این گیربکس ها حرکت سینماتیکی خود را از این دو قطعه تامین می کند . در گیربکس های حلزونی به دلیل ساختار و زاویه خروجی آنها به دلیل متعامد بودن دارای کاربری های فراوانی است و به دلیل کارکرد نرم در سیستم های بالابر و همچنین آسانسورها که نیاز به ایجاد گشتاور و راه اندازی نرم است، کاربرد فراوانی دارند. همچنین این گیربکس ها درکانوایرها و سیستم های انتقال مواد کوچک کاربرد فراوان دارند. از دیگر فاکتورهای مهم در گیربکس های حلزونی، عدم برگشت پذیری یا خود قفل شوندگی است. یعنی گردش محور خروجی گیربکس تنها از طرف ماردون امکان پذیر است. به همین دلیل استفاده از این نوع گیربکس در بالابرها و آسانسورها کاربرد زیادی دارد. خاصیت خود قفل شوندگی به شکلی است که هرچه تفاوت قطر ماردون و چرخدنده حلزونی بیشتر باشد، تاثیر بیشتری خواهد داشت، برای مثال برای نسبت­های بالای 30 خاصیت خود قفل شوندگی به شکل کامل در گیربکس عملی می­شود. از دیگر مزایای این گیربکس ها قابلیت نصب در هشت حالت متفاوت می باشد که باعث استفاده راحت این گیربکس ها گردیده است. برای مطالعه بیشتر در این مورد می توانید مقاله مربوط به گیربکس حلزونی را مطالعه نمایید.

قیمت گیربکس حلزونی صنعتی استوک دست دوم پارس درایو

کاتالوگ گیربکس صنعتی سری ZLY

از این قسمت می توانید کاتالوگ گیربکس صنعتی سری ZLY را دانلود و مشاهده نمایید

امروزه در صنایع سبک و سنگین برای کاهش و یا افزایش دور، در صورت بالا بودن نسبت تبدیل و توان های بسیار بالا در فضاهای محدود و راندمان بالای گیربکس، از گیربکس های صنعتی نوع خورشیدی استفاده می شود. گیربکس­ های خورشیدی با قابلیت استفاده در دورها و توان های بالا یکی از پرکاربرد ترین چرخ دنده ها در صنایع نوین معرفی شده اند. گیربکس­ های صنعتی خورشیدی  در دو نوع تک استیج و یا چند استیج طراحی و تولید می گردد. در این نوع گیربکس ها امکان بدست آوردن دورهای ایده آل در محدوده بین 0/5 تا 800 دور در دقیقه قابل دستیابی می باشد. نسبت تبدیل در هر طبقه گیربکس بین 3 تا 7 متغیر است.

گیربکس صنعتی خورشیدی دست دوم استوک پارس درایو

گیربکس های صنعتی خاص

گیربکس صنعتی آویز

گیربکس­های صنعتی آویز به دلیل قابلیت داشتن چند محور توانایی ایجاد نسبت های تبدیل بالایی را دارند که به این علت این گیربکس ها قابلیت ایجاد گشتاورهای بالایی را دارند و در مواردی که نیاز به گشتاور های بالا و کارکرد به صورت دائم کار می باشد (همانند دستگاه های میکسر و یا سیستم های محرک خطی در جرثقیل سقفی چند کاره) انتخابی بسیار عالی است. ساختار گیربکس های آویز همانند گیربکس های هلیکال است و چرخ دنده هایی با امتداد پروفیل مورب نسبت به امتداد شفت دارند. تنها تفاوت بین گیربکس های صنعتی آویز و گیربکس های هلیکال در این است که دارای ساختار چند محوری به صورت موازی می باشند. همچنین این نوع از جعبه دنده ها به دلیل حجم بالایی از روغن به صورت دائمی دارای ظرفیت حرارتی بالایی نسبت به سایر جعبه دنده های هلیکال هستند که این امر موجب بالا رفتن عمر کارکرد گیربکس و عدم تخریب زود هنگام دنده ها می شود. از دیگر مزایای این گیربکس ها توانایی انتقال توان به چند شفت خروجی به صورت همزمان است. البته شایان ذکر است که در ازای بار وارده به هر شفت خروجی، توان شفت دیگر کاسته می­ شود.

گیربکس آویز صنعتی دست دوم استوک خرید قیمت پارس درایو

جهت کسب اطلاع از جدیدترین لیست قیمت ها و مشاوره رایگان قبل از خرید می توانید با متخصصان ما تماس بگیرید

گیربکس ­های صنعتی کرانویل تشکیل شده است از تعدادی چرخدنده هلیکال و دو چرخدنده که قابلیت انتقال گشتاور در زاویه 90 درجه را ایجاد می کنند. به منظور انتقال نیرو در محور های متعامد و غیر متعامد و متنافر نیاز به سیستم درگیری دنده ها در دو سطح مورب بوده که توسط چرخ دنده های مخروطی مارپیچ تامین می گردد. درگیری پروفیل دنده های مخروطی مارپیچ به صورت همزمان بوده و عملکرد نرمی نسبت به دنده های مخروطی ساده دارند و می توانند گشتاورهای بالاتری را بدون ضربه و صدا به نرمی انتقال دهند.

گیربکس صنعتی استوک کرانویل پنیون قیمت پارس درایو

گیربکس ترکیبی

بنا به سفارش مصرف کننده و به صورت تک و یا کوپله شده با موتور، که همان موتور گیربکس یا الکتروگیربکس می باشد تولید می گردد. بسته به نوع کاربرد و خواست ه­ایی که از گیربکس وجود دارد، شکل طراحی و ساخت آن­ها متفاوت است.

قیمت خرید گیربکس صنعتی ترکیبی استوک

گیربکس صنعتی سری P

گیربکس صنعتی قیمت خرید دست دوم استوک سری p پارس درایو

کاتالوگ گیربکس صنعتی سری P

از این قسمت می توانید کاتالوگ گیربکس صنعتی سری P را دانلود و مشاهده نمایید

اجزای گیربکس صنعتی

گیربکس ها اجزای مختلفی دارند که اصلی ترین جز آنها چرخدنده ها می باشند که بسته به نوع گیربکس، شکل و جنس آنها متفاوت هستند.

اجزای دیگر گیربکس ها عبارتند از:

  • پوسته گیربکس:که دنده ها درون آن قرار می گیرند و جنس آن معمولا از چدن ریخته گری شده است.
  • شفت های ورودی و خروجی: این شافت ها می توانند به صورت سوراخ (Hollow) و یا شافت (Solid) باشند و جنس آن ها از فولاد است.
  • یاتاقان(Bearing) : برای تحمل بارهای شعاعی و محوری شافت های گیربکس استفاده می شوند.
  • نشت بند (Seal) یا کاسه نمد: برای حفاظت بیرینگ ها از عوامل خارجی مثل گرد و غبار و همچنین نگهداری از روغن داخل پوسته استفاده می شود.
  • درپوش کنترل روغن و بازبینی کاسه نمد
قیمت گیربکس صنعتی استوک دست دوم پارس درایو
قیمت گیربکس صنعتی استوک دست دوم سری p پارس درایو

گیربکس صنعتی دست دوم (استوک)

یکی از ویژگی ها و مزایای گروه صنعتی پارس درایو، ایجاد ساز و کار جدید برای خرید و فروش گیربکس های صنعتی، الکتروموتور و پمپ های کارکرده (استوک) یا دست‌دوم است. اگر تمایل به فروش و خرید گیربکس صنعتی استوک یا دست دوم دارید از طریق ارتباط آنلاین  درخواست خود را ارسال نمایید و یا از طریق شماره تماس داخل صفحه با مشاوران ما تماس بگیرید و درخواست خود را مطرح کنید تا در کمترین زمان به درخواست شما پاسخ داده شود.

شرکت توسعه صنعت پارس ماشین ( پارس درایو ) نمایندگی رسمی واردات و پخش انواع گیربکس صنعتی با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت در ایران است. برای مشاهده سایر تجهیزات صنعتی پارس درایو، می توانید به بخش محصولات مراجعه کنید.

نکاتی که باید در هنگام خرید گیربکس صنعتی در نظر گرفت

جهت کسب اطلاع از جدیدترین لیست قیمت ها و مشاوره رایگان قبل از خرید می توانید با متخصصان ما تماس بگیرید

شرکت های طرف قرارداد