سیلندر و مارپیچ

سیلندر ماردون چیست؟ قیمت و نحوه ساخت سیلندر ماردون یا سیلندر و مارپیچ

سیلندر ماردون دو محور مارپیچ پارس درایو قیمت اجزا

سیلندر و مارپیچ چیست؟

سیلندر و مارپیچ یا به اصطلاح عامیانه سیلندر ماردون قطعه ای فولادی با آبکاری های مخصوص و بصورت استوانه ای شکل می باشد که برای میکس و پخت مواد پلیمری از آن استفاده میشود. سیلندر محفظه نگهدارنده مارپیچ می باشد و انتقال حرارات به مواد، بیشتر از طریق سیلندر انجام می گیرد. سیلندرها انواع مختلفی دارند و برای مصارف و مواد مختلف از جمله پی وی سی، پلی اتیلن و گرانول سازی از آنها استفاده میشود. مارپیچ ها جزء اصلی سیلندر به شمار می آیند و بر حسب مواد مورد استفاده می توانند: تک پیچ، دو پیچ کونیکال و موازی باشند. مارپیچ جزء اصلی اکسترودر نیز به شمارمی آید.

ساخت سیلندر ماردون:

سیلندر و مارپیچ از دو یا چند قسمت تشکیل شده و نسبت به محصول تولیدی و نوع استفاده در انواع گوناگون ساخته می شود. طراحی های سیلندر و مارپیچ رابطه مستقیم با مواد پلیمری مورد استفاده دارد برای مثال سیلندر و مارپیچ خطوط تولید لوله پلی اتیلن با سیلندر و مارپیچ های خطوط تولید پی وی سی PVC متفاوت است. به طور کلی سیلندر و مارپیچ را میتوان به دسته های زیر تقسیم کرد که برای هر کدام از این موارد نوع طراحی ، نوع جنس سیلندر ماردون، نوع آبکاری سیلندر ماردون و حتی شکل آنها متفاوت است.

 • سیلندر ماردون های خط های تولید مستربچ و کامپاند
 • سیلندر ماردون های خط های تولید تزریق
 • سیلندر و مارپیچ های خط های تولید نایلون و نایلکس
 • سیلندر و مارپیچ های خط های تولید محصولات بادی
 • سیلندر و مارپیچ های خط های تولید لوله های پی وی سی ، چوب پلاست و پلی وود
 • سیلندر و مارپیچ های خط های تولید گرانول و بازیافت
 • سیلندر و مارپیچ های خط های تولید لوله و مخازن پلی اتیلن
سیلندر ماردون تک محور قیمت خرید فروش مارپیچ

اجزای مارپیچ (ماردون):

 • عرض پره ها : به فاصله بین ابتدا و انتهای لبه پره ها گفته میشود.
 • عرض کانال : به فاصله عمودی بین پره ها گفته میشود.
 • درجه لقی : زاویه بین صفحه عمود بر محور پیچ و راستای پره هاست. اکسترودر در هنگام کار باید به گونه ای بچرخد که گویی پیچ درحال بازشدن است و دراین صورت مواد به سمت جلو حرکت میکنند و اکسترود خواهند شد.
 • گام پیچ : به فاصله محوری بین دو پره را گام می نامند.
 • قطر مارپیچ : منظور از قطر همان قطر درونی صفر مارپیچ است.
 • عمق کانال : به فاصله بین سطح مارپیچ و سطح داخلی سیلندر گفته میشود که باعث ایجاد یک جریان برگشتی شده و به مخلوط شدن مواد کمک میکند. اگر گرما در این منطقه زیاد شود باعث سوختن پلیمر خواهد شد.
قیمت خرید سیلندر و مارپیچ دو محور پارس درایو

شرکت توسعه صنعت پارس ماشین ( پارس درایو ) نمایندگی رسمی واردات و پخش انواع سیلندر ماردون با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت در ایران است.

جهت کسب اطلاع از جدیدترین لیست قیمت ها و مشاوره قبل از خرید می توانید با متخصصان ما تماس بگیرید

کاتالوگ سیلندر ماردون

از این قسمت می توانید کاتالوگ سیلندر و مارپیچ (ماردون) را دانلود و مشاهده نمایید

قیمت سیلندر مارپیچ ماردون نقشه طرح پارس درایو
نقشه سیلند ماردون مارپیچ قیمت پارس درایو
نقشه سیلندر و مارپیچ ماردون پارس درایو قیمت خرید

کاربرد سیلندر ماردون:

سیلندر و مارپیچ ها به دو بخش تک محور و دو محور تقسیم می‌شود که تک محور موارد مصرف بیشتری نسبت به سیلندر و مارپیچ های دو محور دارد مانند تولید گرانول از مواد نو، تولید گرانول از مواد بازیافتی، تولید محصولاتی همچون فیلم نایلون، نایلکس، سفره، کیسه فریزر، انواع ورقه ها، لوله ها، پروفیل ها، پلی اتیلن و پلی
پروپیلن. سیلندر مارپیچ های دو‌ محور نیز عمدتا در صنایع PVC و UPVC کاربردهای زیادی دارد. اکستروژن یکی از روش های شکل دهی است که برای کاهش ضخامت يا سطح مقطع مواد به کار ميرود. اکستروژن روشي بسيار انعطاف پذير است و با استفاده مناسب مي توان طيف وسيعی از توليدات را تهيه کرد.

 • توليد دانه گونه (Granule production)
 • توليد پروفيل (Profile production)
 • توليد ورقه های بسیار نازک به روش دمیدن (Film blowing)
 • قالب گیری دمشی (Blow Molding)

 

انواع سیلندر ماردون:

سیلندر و مارپیچ یعنی مجموعه محفظه و ماردون را ميتوان به عنوان بدنه و واحد اصلي توليد قطعاتي با اشکال مختلف به کار برد. سیلندر و مارپیچ ها به طور کلی به سه قسمت تقسیم بندی میشوند:

 1. سیلندر و مارپیچ های تک ماردون
 2. سیلندر و مارپیچ های دو ماردون کونیکال با گردش غیر همسو
 3. سیلندر و مارپیچ های دو ماردون موازی با گردش همسو

 

اجزای سیلندر و مارپیچ به چه شکل است؟

سیلندر و مارپیچ سه قسمت مجزا دارد:

 1. ناحيه تغذيه (Feed Zone)
 2. ناحيه تراکم و فشردگی (Compression Zone)
 3. ناحيه اندازه گيري و سنجش (Metering Zone)

اگر علاقه دارید درباره گیربکس های جک اسکرو بدانید، از این قسمت می توانید مقاله مربوط به گیربکس صنعتی جک اسکرو (Jack Screw) را مطالعه کنید. 

استفاده سیلندر ماردون (مارپیچ) در دستگاه میکسر

فیلم طرز کار سیلندر ماردون

جهت کسب اطلاع از جدیدترین لیست قیمت ها و مشاوره قبل از خرید می توانید با متخصصان ما تماس بگیرید

ویژگی های سیلندر و مارپیچ با کیفیت چیست؟

یکی از مهمترين ويژگی پليمرها و به ويژه پلاستيک ها سهولت شکل پذيری آنهاست . در بعضی حالات، قطعات نيمه کاملی نظير ورقه ها يا ميله های توليد شده، متعاقباً با استفاده از روشهای متداول ساخت، مانند جوشکاری يا ماشين کاری به قطعه نهايی تبديل می شود. اما در بسياری مواقع، قطعه نهايی، عليرغم برخورداری از شکلی کاملاً پيچيده، طی يک مرحله توليد می شود. عمليات حرارت دادن، شکل دادن و خنک کردن (مانند توليد لوله به روش اکستروژن) ممکن است به دنبال یکدیگر و بدون وقفه (Continuous) انجام شود و يا ممکن است طی مراحلی ناپيوسته، زمان بر و تکرار شونده (مثل عمليات توليد تلفن خانگی به روش قالب گيری تزريقی) صورت پذيرد که در اکثر موارد، فرآيند به طور خودکار انجام شده برای توليد انبوه بسيار مناسب است. طيف وسيعی از روشهای شکل دهي برای پلاستيک ها و پلیمرهای شکل پذير کاربرد دارد. در بسیاری از حالات انتخاب روش به چگونگی شکل نهايی قطعه و گرما نرم يا گرما سخت بودن ماردون بستگی دارد . بنابراين در عمليات طراحی، آگاهی طراح از روش های متنوع شکل دهی، حائز اهميت است زيرا اشکال ناجور و نامناسب قطعه و يا مسائل جزئی کار طراحی، ممکن است محدوديت هايی در انتخاب روش قالب گیری برای طراح ايجاد کند. دسته بندی اکسترودر های متداول اين دسته بندی شامل گونه های زیر می شود.

 • زودتر مواد گیری کند، یعنی سیکل دستگاه را کوتاه تر نموده و منجر به تولید بیشتر شود.
 • اختلاط رنگی را بهتر انجام داده و موادی یک دست تحویل دهد.
 • زنجیره های پلیمر را برش نداده و کوتاه نکند و در نتیجه استحکام محصولی که تولید می کند بالاتر خواهد بود.
 • سطح مارپیچ آن از پرداخت فوق‌العاده صاف برخوردار است تا مواد به آن نچسبد و روانتر و سریعتر پیش برود.
 • دارای انتهای مارپیچ مخلوط کننده باشد تا با جلوگیری از ورود اشیای فلزی و مواد ساینده و خورنده خارجی به داخل سیلندر کیفیت مواد مذاب را بهبود بخشد.
قیمت خرید سیلندر ماردون
قیمت خرید سیلندر مارپیچ پارس درایو

فیلم آموزشی طرز کار سیلندر ماردون (مارپیچ)

جهت کسب اطلاع از جدیدترین لیست قیمت ها و مشاوره قبل از خرید می توانید با متخصصان ما تماس بگیرید

نکاتی که باید در هنگام خرید سیلندر ماردون به آن ها دقت کرد!

از جمله نکاتی که در سیلندر و مارپیچ  معمولا در ایران زیاد مورد توجه قرار نمی گیرد ولی در امر تولید بسیار مهم می باشد نوع آبکاری سیلندر و مارپیچ هاست و بخصوص قسمت مارپیچ آن که باید از آبکاری مناسبی برخوردار باشد.

نکته بعدی طول سیلندر و مارپیچ و یا به اصطلاح نسبت قطر ماردون به طول L/D  می باشد که بستگی به موادی که مورد استفاده قرار می گیرد و محصول نهایی تولید شده بستگی دارد و در تولید با کیفیت نقش بسیار زیادی دارد.

سیلندر مارپیچ ها معمولا از جنس فولاد سخت و با آبکاری های کروم سخت ، نیتراته ، بای متالیک ( ضد سایش ) در مارکت ایران یافت می شود.

متاسفانه در ایران به دلیل نبود یک سری امکانات و تجهیزات امکان ساخت سیلندر و مارپیچی با کیفیت که بتواند با نمونه اروپایی یا چینی رقابت کند وجود ندارد و مجبور به واردات آن هستیم که بیشتر در ایران نمونه چینی آن وارد می شود.

و در آخر به دوستان و همکاران گرامی و عزیزانی که به تازگی می خواد وارد صنایع تولید محصولات پلاستیکی و پلیمری شود توصیه می شود به نکات گفته شده توجه کنند تا در آینده دچار هزینه های خسارت و یا تعمیرات زود هنگام دستگاهای تولید خود نشوند.

سیلندر و مارپیچ های تک ماردون برای تولید پلی اتیلن،نایلون و نایلکس و محصولات بر پایه پلی اتیلن مناسب هستند.

سیلندر و مارپیچ های کونیکال(مخروطی) غیر همسو گرد برای تولید محصولات پی وی سی مناسبند.

سیلندر و مارپچ های موازی همسو گرد برای تولید مواد و مستربچ مناسب هستند.

تلاش شبانه روزی همکاران ما در گروه مهندسی توسعه صنعت پارس ماشین تامین خواسته و نظر شماست و با بیش از  10 سال سابقه در این صنعت و تجربه و علم مهندسین متخصص برای جلب رضایت هرچه بیشتر مشتریان عزیز تلاش خود را می نماییم.

گالری تصاویر سیلندر و مارپیچ (ماردون)

شرکت های طرف قرارداد

4.8/5 (12 Reviews)